Sairaanhoitajat (tai lääkärit) kysymys ruhjeen hoidosta
Lapsella ruhje kädessä, jossa rasvalappu ja sideharsoa. Ensiavussa käyty ensin tapaturman jälkeen (eilen) ja tänä aamuna uudestaan vaihdattamassa siteitä. Ruhje on melko paha. Ohjeeksi kotiin saatiin, että kerran päivässä vaihtaa kääreet (jos ei itse pysty niin mennä hoitajalle vaihdattaan). Veri tulee läpi sideharsosta, joten onko siitä mitään haittaa, jos vaihdan kääreet kaksi kertaa päivässä nyt kotona? Siis että pitäisikö ruhjeen antaa "levätä" ja parantua rauhassa, eli ärtyyko jos liian usein "repii" kääreet pois, sideharso on kuitenkin aina liimautunut kiinni kun verta tulee, ja vaatii hieman irroittelua, joka kivuliasta lapselle, toki vedellä huuhtelu vähän helpottaa. Mutta teenkö haittaa paranemiselle, jos vaihdan kääreet nyt alussa kaksi kertaa päivässä, kun veri tulee harsosta läpi? Kiitos.
Kommentit (8)
taitoksia sen rasvalapun päälle. Luultvasti on juuri niin, että liika haavaan/ ruhjeeseen puuttuminen häiritsee sitä paranemisprosessia eli vaihtokerroilla irtoilee sitä uudiskudostakin. Varmasti kertapäiväinen hoito riittää.
Toki osan päällimmäisistä voi vaihtaa, jos on paksut sidokset, mutta älä avaa pohjia myöten. Jos sidos tarttuu pahasti kiinni, pyydä ensikerralla vaihtamaan haavan päälle tarttumaton sidos. Ei ole hyväksi haavalle, että sidos revitään siitä irti.
tarkoituksensa kun käskivät kerran päivässä vaihtaa. Siinä on kyllä taitoksia sen rasvalapun päällä, mutta vuotoa tulee silti läpi. Taidan lisätä vaan sideharsoa ympärille pari kierrosta, niin menis sitten taas aamuun asti, ja sais parantua kunnolla. Lapsen sormenpää on siis ruhjoutunut pahasti, kynsi irti ja kudosta puuttuu. Luuta ei ole poikki kuitenkaan. Kiitos. -ap-
että on olemassa myös erilaisia ns. imeviä haavahoitotuotteita. Esimerkiksi Mesorb ja Ete. Niissä on paremmin imukykyä kuin taitoksissa. Jännä, ettei sellaista laitettu.
kuin se rasvalappu, joka siellä on alimmaisena? Saatiin sellasta mukaan ensiavusta kotiinkin. Tarvii apteekista vaan hakea noita taitoksia ja sideharsoa, pyydän sitä "imukykyistä" mallia mitä joku suositteli. Saako sitä ihan apteekista? Kiitos taas. -ap-
http://www.apteekkituotteet.fi/epages/Kaupat.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shop…
Tosin siinä on eroa, jos onko rasvalappu kyllästetty jollain tietyllä aineella vaiko ihan tavallinen rasvalappu. Jos vain tavallinen rasvalappu, niin vaihtaisin tuohon silikoniseen, mutta jos siinä mukana jokin lääkeaine, niin se sitten tarkoituksella.
Ensiavusta mukaan saatu on Mepitel mut ei taida olla toi silikoniversio, ainakin koko on eri kuin tuossa silikonituotteella. Ei tässä mitään lääkeainetta pakkauksen mukaan ainakaan ole, hoitaja antoi sen mukaan kun oli jo valmiiksi leikelty pakkaus ja sanoi että se on niin kallista apteekissa että saat tän lopun mukaan kotiis. Ihana hoitaja :) Täytyy käydä apteekista kysymässä sitä. Vuotoa on tosiaan sen verran runsaasti, että kaikki tarttuu väksinkin kiinni sidoksia vaihdettaessa. -ap-
laittaa tukkua taitoksia niin menis sen vuorokauden. Koska aina, kun haavan sidokset aukaistaan niin paraneminen pysähtyy useaksi tunniksi.