Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

A1-kielen aloittaminen 1. luokalla - odottamaton ongelma

Vierailija
08.10.2022 |

Meidän lapsi on nyt kolmannella luokalla ja aloitti A1-ranskan ekalla. Ensimmäiset kaksi vuotta kielenopetus oli sitä, että kuunneltiin lauluja, laulettiin ja leikittiin. Ihan kivasti lapsi minusta oppikin ranskaksi esim. numeroita, eläimiä ja ruokia sekä tiettyjä fraaseja. Käsittääkseni opetukseen ei kuitenkaan kuulunut lainkaan sanojen kirjoittamisen harjoittelua - varmaan siksi, kun kaikki lapset eivät koulun alkaessa osanneet vielä suomeksikaan lukea tai kirjoittaa.

Oppikirja heille on tullut vasta nyt kolmannella luokalla, ja pian heillä on ensimmäinen koe ranskasta. Nyt huomaan, että vaikka lapsi tietää jonkin sanan tai fraasin ranskaksi, niin hän ei osaa kirjoittaa sitä oikein. Vaikuttaa siltä, että hänelle on tässä kahden vuoden aikana muodostunut virheellisiä käsityksiä siitä, miten jokin sana kirjoitetaan, ja nyt on aika kova työ päästä eroon noista vääristä käsityksistä.

Aiemmin ajattelin, että A1-kielen aloittaminen jo ekalla luokalla on pelkästään positiivinen juttu, mutta nyt on tullut vastaan tällainen pieni haaste. Eli vinkkinä ekaluokkalaisten vanhemmille sanoisin, että kannattaa kotona kevyesti katsoa myös niitä sanojen kirjoitusasuja, jottei 3. luokalla tule ikäviä yllätyksiä. Uskoisin, että tämä koskee etenkin harvinaisempia kieliä - ei niinkään englantia, jota pienetkin lapset tottuvat näkemään kirjoitettuna.

Onko muilla vastaavia kokemuksia?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
08.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ranskan kirjoittaminen kuuntelun pohjalta on älyttömän vaikeaa. Siinä menee varmasti monta vuotta, että sen oppii, joten turha ottaa stressiä jos lapsi ei heti osaa kirjoittaa oikein.

Vierailija
2/8 |
08.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ranska on vaikea kieli muutenkin. Paljon vaikeampi oppia kuin joku helppo enkku, jota tulee joka tuutista. Ruotsi ja saksa ovat myös helppoja kieliä. Espanjakin on helpompaa kuin ranska.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
08.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ranskan kirjoittaminen kuuntelun pohjalta on älyttömän vaikeaa. Siinä menee varmasti monta vuotta, että sen oppii, joten turha ottaa stressiä jos lapsi ei heti osaa kirjoittaa oikein.

Joo, kiitos! Lasta itseään vain jännittää tuleva ranskan koe, kun osaisi kuulemma hyvin, jos koe olisi suullinen, mutta tuo kirjoittaminen tuntuu nyt varsin vaikealta. Vaikka hän aloitti englannin vasta tänä syksynä, niin sitä osaa paljon paremmin ja osaa myös jotenkin ns. kielikorvan avulla myös kirjoittaa sanat enimmäkseen oikein (varmaan siksi, kun on nähnyt englantia niin paljon myös kirjoitettuna). Arvelen jopa, että kun tuo enkku sujuu niin hyvin, niin hän on siitä saattanut saada käsityksen, että ranskaa kirjoitettaisiin samalla logiikalla.

Ja vaikka kuulostaa varmaan siltä, että olen kauhean huolissani asiasta ja sillä tavoin luon lapselleni kauheat paineet tulevasta kokeesta, niin lapsen kanssa en tietenkään näitä ajatuksia ole jakanut vaan olemme yhdessä hiukan harjoitelleet keskeisimpien sanojen ja fraasien oikeinkirjoitusta. Lähinnä vain halusin jakaa hämmästykseni siitä, että A1-kielen alkamisesta jo ekalla voi seurata jotain muutakin kuin pelkkää positiivista (myös sellaiselle lapselle, joka tykkää vieraista kielistä). En myöskään ole varma, ymmärtävätkö kaikki kieltenopettajat, miten iso harppaus on siirtyä kirjoittamaan vierasta kieltä, jota on viimeiset kaksi vuotta kuullut ja puhunut ja jonka kirjoitussäännöistä on jo ehtinyt muodostua omaan päähän tiettyjä ajatuksia. Kun itse aikanani aloitin A1-ranskan 3. luokalla, niin opettelimme heti kirjoittamaan sanat oikein, enkä muista, että minulla olisi koskaan ollut kirjoittamisen kanssa mitään ongelmaa.

Mutta joo, uskon kyllä itsekin, että asia korjaantuu ajan kanssa, kun harjoittelee!

Ap

Vierailija
4/8 |
08.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

A1?

Vierailija
5/8 |
08.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan normaali tapa opettaa.

Mun lapsi aloitti mandariinikiinan ekalla ja noin sekin eteni. Nyt on lukiossa ja jatkaa edelleen opiskelua.

T äiti ja ope

Vierailija
6/8 |
08.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän kukaan opi äidinkieltäänkään siten, että oppisi samaan aikaan sen kirjoittamisen. Vaikka useimmat sanoo ekat sanat jo 1v. ja kieli alkaa olla monipuolista jo 2-3v., niin silti useimmat oppii kirjoittamaan niitä sanoja vasta 5-7-vuotiaina. Ja silloinkin yleensä väärin, hiirestä tulee hiri, tai ainakin r on väärinpäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
08.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eivät ranskalaisetkaan vielä kolmannella luokalla osaa kirjoittaa läheskään täydellisesti, koska kirjain-äänne-vastaavuus on ranskan kielessä niin heikko.

Vierailija
8/8 |
08.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kodin paras keino tukea oppimista on altistaa ko kielelle mahdollisimman plajon.

Kirjastossa on mm sarjakuvia ranskaksi. On ranskan kerhoja, meilläkin asui kiinalainen vaihtari vuoden jne.

T äiti ja ope

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi viisi