Onko tomaatin hinnan kipuraja 10€/kg?
Seinäjokinen kauppias arvelee näin olevan
Kommentit (11)
Nyt kun kaikki muukin kallistuu samaan aikaan niin tomaatin hinnan kipuraja menee paljon alempana. Mielummin ostan porkkanapussin ja säästyneillä rahoilla vaikka jauhelihaa ja perunoita sekä makaronia. Talven tomaateissa ei juuri edes makua.
Itselläni siinä 4 euroa jolloin jätän väliin kokonaan ja kurkkukin jää kauppaan samoin . Nytkin ostelen harvemmin kun on yli kolme euroa kilo .
En ole juuri koskaan ostanut tuoreita tomaatteja sesongin jälkeen. Vain tölkeissä murskaa.
https://www.vauva.fi/keskustelu/4524010/paljonko-kipurajasi-kotimaisess…
tossa kysely helmikuulta 2022
Kalliit tomaatti ja kurkku korvataan halvemmilla, esim. sipulilla ja kaalilla.
Ei koske yhtään. Olen hyvätuloinen insinööri. Suosittelen muillekin opiskelua kunnon ammattiin niin ei tarvitse hintojen kyttäilyyn aikaansa kuluttaa.
Talvella tomaatit eivät ole edes hyviä, niin kuin joku tuossa ylempänä totesikin. Juureksia ja hapankaalia syön mieluummin.
Vierailija kirjoitti:
Ei koske yhtään. Olen hyvätuloinen insinööri. Suosittelen muillekin opiskelua kunnon ammattiin niin ei tarvitse hintojen kyttäilyyn aikaansa kuluttaa.
Vaikkei rahasta ole kiinni tällä hetkellä niin ihan periaatteesta ja mielelläni kyttään kilohintoja enkä osta sikaa säkissä, eikä ihan sika hintaisia tuotteita vaan katson halvempia korvaavia tuotteita jotka usein ovat jopa terveellisempiäkin. Kun on köyhiä aikoja joskus elellyt niin se on jäänyt tavaksi 😀 Kiirettä ei ole ja haluan olla hintatietoinen. Koskaan ei tiedä jos sairauden tai työttömyyden takia putoo köyhyysloukkuun, ettei kannata liikaa ylpistyä.
Muutenkin, mikä on vaikkapa jauhelihan hinnan kipuraja?