Olenko alkoholisti?
Olen jo vuosien ajan vetänyt melkein joka ilta telkkaria katsellessa tölkillisen olutta. Viikonloppuisin saatan juoda kaksi. Opiskeluaikaan tuli ryyppäiltyä viikonloppuisin, mutta humalajuominen on nykyään hyvin pitkälti jäänyt pois. Olen kuitenkin huomannut, että kaipaan tuota yhtä olutta, jos jääkaapissa ei ole yhtään. En koe että tästä alkoholin käytöstäni olisi mitään haittaa, mutta kyllä toisaalta taidan olla vähän riippuvainen. Kalja maistuu vain niin hyvälle ja kieltämättä se pieni nousuhumalamainen tunne koukuttaa. Pitäisikö olla huolestunut?
P.S. Talvisaikaan käyn hiihtämässä. Olen huomannut että jos on hiihtopäivä, monesti sitten ei tee olutta mieli, kun saa liikunnasta endorfiineja.
Kommentit (7)
Oletko mies vai nainen? Kohtalaisen riskin rajat on miehillä 14 ja naisilla 7 annosta viikossa.
Jos tuota täytyy pohtia ja kysyä, niin yleensä silloin ollaan jo syvällä.
No et sinä varmasti alkoholisti ole. Se on enemmänkin sellainen tapa, josta voit itse miettiä haluatko muuttaa sitä vai etkö koe sitä tarpeelliseksi. Vaikka se ei olisikaan varsinainen riippuvuus, ei tapoja myöskään ole aina ihan helppoa muuttaa, varsinkaan jos ne on mielihyvää tuottavia tapoja.
Itsepähän itseäs myrkytät. Syöpää odotellessa.
https://www.syopajarjestot.fi/ajankohtaista/tiedotteet/alkoholi-lisaa-r…
Eihän kaikki "riippuvuudet" eli lähinnä tavat ole mitenkään pahoja, ja meillä on niitä kaikilla vaikka kuinka paljon. Liikuntaan, joihinkin ruokiin, joihinkin tekemisiin jne. Kohtuus kaikessa on toki hyvä asia tai sitten jättää jotain pois jos ei ole välttämätön eikä pysy kohtuudessa. Sinä vaikutat pysyneen ihan hyvin kohtuudessa juomisesi kanssa, ei tuosta juuri haittaa ole vaikka joisit loppuelämäsi noin. Sitten jos alkaa tehdä mieli lisätä määrää kannattaa miettiä uudestaan.
Ihminen toistaa erilaisia tapoja ja kaipaa niitä, jos ne katkeavat. Kyseessä ei ole pakko olla mikään riippuvuutta aiheuttava aine, se voi olla vaikka lasi jäävettä samalla kun katsoo leffaa. En usko että olet alkoholisti. Jos määrät alkavat hitaasti kasvaa, niin silloin kannattaa olla tarkkana. Mutta miksipä ne alkaisi, kun olet ollut kohtuukäyttäjä jo vuosien ajan?