Te, jotka kävitte koulua ennen peruskoulun tuloa
Sanotteko useinkin puhekielessä käyneenne peruskoulua, vaikka kansa- ja oppikouluhan tuolloin olivat oppilaitosten nimet? Onko peruskoulu-nimitystä helpompi käyttää, koska välttämättä kaikki nuoremmat ihmiset eivät tiedä, mitä olivat kansa- ja oppikoulu?
Kommentit (14)
Ja ilmaisu oli "keskikoulun käynyt saa paikan". Sitä ei ilmaistu oppikoulun käynyt, koska oppikoulu oli keskikoulu ja lukio osioissa.
Jos nuorempi ei tiedä mitä oli kansakoulu ja oppikoulu huonosti on peruskoulunsa käynyt.
Vierailija kirjoitti:
Jos nuorempi ei tiedä mitä oli kansakoulu ja oppikoulu huonosti on peruskoulunsa käynyt.
No pienet lapset eivät välttämättä vielä tiedä.
Sanon että olen käynyt kansa-ja keskikoulun sekä lukion.
Itse sanon aina käyneeni keskikoulun, vaikka peruskoulustahan minä päästötodistukseni sain, koska järjestelmä ehti muuttua koulunkäyntini aikana. Suoritin kuitenkin keskikoulun oppimäärän.
MIksi pitäs sanoa että kansakoilu, sanon että oppikoulun. Jos ei tiedä, selitän.
Äitini kävi kansakoulunopettajaseminaarin ja opetti koko ikänsä pienessä kyläkoulussa. Hän inhosi nimitystä "peruskoulun opettaja", kun aikoinaan nimi muutettiin. Hänestä kansakoulun opettajan nimitys oli arvokkaampi ja selkeämpi kuin epämääräinen "peruskoulun opettaja", Ruotsista lainattu.
Puhun vaan "koulusta" erittelemättä mitä koulua tarkoitan. Kävin sitten lukion tai kävin ylioppilaaksi ja sitten olin kauppaopiston naisia.
Olen käynyt kaksikin kauppista eli ensin kauppaopiston 80-luvulla ja tällä vuosituhannella kauppakorkeaa.
Sanon käyneeni keskikoulun oppimäärän jos niin tarkasti pitäisi alle 15/16-vuotiaana käytyjä kouluja selvitellä. Harvin pitää. Lukiotakaan ei yleensä tarvitse mainita. Itsestäänselvyyksiä.
Vierailija kirjoitti:
MIksi pitäs sanoa että kansakoilu, sanon että oppikoulun. Jos ei tiedä, selitän.
Tarkennatko, kävitkö vain keskikoulun vai myös lukion.
Oppikouluun mentiin pääsykokeisiin, mutta keskikoulusta saatiin päättötodistus.
Jonka jälkeen haettiin lukioon.
Jos on molemmat käynyt, kaikille om ymmärrettävää sanoa olevansa ylioppilas.
Puhun vain yleisellä tasolla koulusta. Kaikki kyllä tietävät, että olen sen verran vanhempaa ikäluokkaa, etten ole käynyt päivääkään peruskoulua.
Vierailija kirjoitti:
Sanon että olen käynyt kansa-ja keskikoulun sekä lukion.
Et ole käynyt "kansakoulun" jos olet käynyt vain neljä luokkaa. Jos on keskikoulun käynyt on alkeisopetuksesta turha enää mainita.
Oikeasti kansakoulun käynyt on se joka on saanut päättötodistuksen kansakoulusta eli 8 luokkaa käynyt.
En sano, koska peruskoulu on osoittanut kyvyttömyytensä siinä ainoassa tehtävässä, mikä sillä on.
Peruskoulun kyvyttömyys näkyy mm. surkeassa äidinkielen tasossa, sekä luetun ymmärtämisessä, että ymmärrettävän tekstin tuottamisessa. Pääsyy tähän on tietysti se, että lukemisesta on tullut harvojen harrastus, vaikka se on ainoa tapa kasvattaa sanavarastoa. Tämän syyn aiheuttaja on älypuhelin, joka on lähes jokaisella koko ajan kädessä. Se on laite, joka estää älyn kehittämisen, tai jopa imee sen käyttäjältään pois.
Kätevästä ja hyödyllisestä laitteesta on tullut elämä, jossa ei tarvitse puhua, eikä kuunnella. Ja tämä on tapahtunut hyvin lyhyessä ajassa. Ei ole ihme, että pisa-pisteet ropisee, kun lukutaito ei enää ole sillä korkealla tasolla, mihin me olemme tottuneet.
Ajatelkaa, tämä älypuhelinsukupolvi on ihan lähitulevaisuudessa meidän asioistamme päättäviä poliitikkoja. Heidän älynsä on nytkin jossain määrin kyseenalaista, mutta mitä se tuleekaan olemaan, kun 200 poliitikkoa istuu salissa näpräämässä älypuhelimiaan.
Eiköhän se kansakoulu oo tavallisin. "Olen vain kansakoulun käynyt, mutta..."
( Vaikka olisi käynyt sitä oppikouluakin sen 5 vuotta eli keskikoulun)