Miksi et juo alkoholia vaikka voisit juoda
Kommentit (70)
Ei tee mieli juoda. En myöskään juo kahvia, kun ei vaan tee mieli juoda. On monta muutakin asiaa, joita ei tee mieli juoda tai syödä.
Kallista ja pahaa. Tulee väsynyt olo eikä saa ajaa autolla. En ymmärrä miksi joku juo.
Minä en pidä alkoholista, koska se on liian vahva päihde. Kukka on kevyttä ja miellyttävää.
Hirveää kuraa, josta pää menee vielä sekaisin.
Ai nyt vai? En halua olla humalassa, vaan haluan viettää leppoisan sunnuntain kirkkain mielin.
On niitä parempiakin huimaus aineita kuin alko.
Olen juomatta ihan vain siksi, että sinulla olisi jotain mietittävää.
En enää tykkää humalasta ja vielä vähemmän krapulasta.
Miksi alkoholi on niin suuri asia joillekin? Se kyllä tekee ihmisen typeräksi ja siihen vedoten voi hyväksyttävästi olla hölmö ääliö. niin miksi niin pitäisi käyttäytyä.
Mun elämä on vaikeaa ja mulla on huolia. Mun pitää olla skarppina ja selvin päin, että pystyn hoitamaan nämä asiat.
Ei rahan arvoista ostaa, eikä vaivan arvoista tehdä.
mulla ja puolisolla on tuossa seinällä 376 pulloa erilaisia viski, konjakki, votka, rommi, likööripulloa...voisi/mme jouda, mutta ei ole haluja. Ovat olleet tuossa jo muutamankin vuoden. Muutama pullo on maisteltu ja muutama lahjaksi annettu.
Valta osa on vielä vanhoja litran kannuja.
Miksi pitäisi aina jouda, kun on mahdollista.Meistä vaan ei ole kivaa olla kännissä. Silloin tällöin maistellaan.
Miksi pitäisi juoda? Ja ei kelpaa perusteluksi "se on hauskaa", "tulee rento olo"... Osaan rentoutua ja pitää hauskaa ilman. Enemmänkin huolestuttavaa, jos ei voi rentoutua ilman alkoholia.
Harvoin juon. Kuivaa omenasiideria tiettyjen ruokien kanssa esim jouluaterialla yhden tölkin. Sitten juon, jos käyn juhlimassa eli 2-3 kertaa vuodessa.
Ostin pitkästä aikaa perjantaina valkoviinipullon. Takana oli raskas työviikko, ja ajattelin ns. rentoutua. Tein viinistä vissyn kanssa spritsereitä, joita join pitkin iltaa. Oli ihan kivaa, kunnes menin nukkumaan. Uni ei tullut sitten millään, pumppu hakkasi. Piti hakea myös särkylääkettä. Eilen lauantaina en saanut mitään aikaiseksi, olin todella väsynyt koko päivän. Koko päivä meni ihan hukkaan. Älykellon mukaan stressitasot olivat pe-la melkoisen tapissa, eikä minkäänlaista palautumista ollut tapahtunut. Siltä se myös tuntui.
Nyt jää kyllä taas juominen pitkäksi aikaa. Ei ole sen arvoista. Voin selvästi paremmin ilman alkoholia. Onneksi tänään on olo jo ihan normaali.
Miksi joisin?
Ei mitään syytä olla humalassa tai edes pienessä sievässä normaalissa arjessa.
Haluan nauttia elämästäni kaikilla aisteillani 100%