Jäätyykö maa tosiaan jäähallin alla jopa 80 metriin ja lähistön kiinteistöjen kaivoista ei saa laisinkaan vettä?
Pohjavedet ovat jäässä ja perunat paleltuvat kellareihin! Tämä kaikki ihan vaan siksi että rikkaiden tyttäret pääsevät harrastamaan rusettiluistelua.
Kommentit (8)
Eikä yksin rusettiluistelua, vaan myös jääkiekkoa pelaavat ajattelematta maapallon hyvinvointia. Kamalaa on kyllä vaan tosiaan.
Jäähallin jää on vain pari astetta miinuksella. Ei sillä jäädytetä 80m säteellä kaikkea.
Syvemmälle menee. Sillä kohtaa maapallon toisella puolella on ikirouta.
Ei. Jäähallien pohjat on eristetty sekä eristeen alla on vielä lämmitys. Lämmitys hoidetaan jäähdytyksen hukkalämmöllä yleensä
No ei varmasti jäädy. Maalämpö saattaa aiheuttaa tuollaista, jos siitä kaivoja on paljon samalla alueella. Näin kävi esimerkiksi Ruotsissa.
Itseasiassa maan kuori tulee puoli vuotta myöhässä vuodenajoissa ja on talvella lämpimämpi kuin kesällä. Sen takia esim radon pitoisuudet on talvella korkeammat kuin kesällä
Tä?