Tuure Boelius kaahasi Lahdenväylällä poliisin tutkaan 130 km/h
Sakkomääräyksestä ilmenee, että Boelius jäi poliisin haaviin huhtikuun puolivälissä Helsingin Viikissä Lahdenväylällä. Viihdetähti paahtoi tutkaan 130 kilometrin tuntinopeudella. Alueella oli satasen rajoitus.
Lisäksi hän ajoi liikennesääntöjen vastaisesti pidemmän pätkän bussikaistalla, kun kaksi muuta kaistaa olivat liikenneruuhkan tukkimia.
Boelius tunnusti tekonsa paikan päällä ja hyväksyi sakkoseuraamukset ilman käräjäkäsittelyä.
Vanhempi konstaapeli kirjoitti liikenneturvallisuuden vaarantamisesta 16 päiväsakon rangaistuksen, josta kertyi Boeliuksen tuloilla maksettavaa peräti 1008 euroa.
Kommentit (49)
Minäkin ajan 130 uossa ja bussikaisalla
No onpas KAUHEAA kaahausta. Uijjui sentään!!!!!!!!!!
(Oma enkka on 180 km/h yli rajoituksen ja tiedän erään joka ajoi 250 km/h yli rajoituksen. Suomessa.)
Se on niin lyhyt ettei se näe nopeusmittaria, tiestä nyt puhumattakaan.
Lapsi vielä, eikä tunne vastuutaan liikenteessä. Ja ehkä kuvittelee olevansa henkilö, jota tieliikennelaki ei koske. Heitä on liikenteessä paljon, valitettavasti.
Miten tuollainen pikkupaska edes yltää polkimille.
Vierailija kirjoitti:
Se on niin lyhyt ettei se näe nopeusmittaria, tiestä nyt puhumattakaan.
Enemmän ihmetyttää miten tuollainen hiiri on saanut kaasupolkimen painettua noinkin syvälle.
Taas ilkeät kommentoijat puhuu vaan Boeliuksen seksuaalisesta suuntautumisesta. Miten se liittyy tähän?
4005e netto, aika jees liku kyllä Tuurella. Kateeksi käy.
Huutista Kaleville jos tuollainen on jonkun mielestä kauhistuttava ylinopeus. Jos on ajanut pääkaupunkiseudulla niin tietää että tollasia vauhteja vedellään työmatkaliikenteessä jo 80 alueella joka päivä. Satasta jos ajat 80 alueella vasenta kaistaa niin ajat liian hiljaa, pitää ajaa kovempaa tai muuten on porukkaa takapuskurissa kiinni.
Täältä on hävinnyt kaikki kontrolli.
Vierailija kirjoitti:
Vastuuton kakara, mutta tuollasia nuo vähemmistön edustajat on. Itsekkäitä k-päitä. Olen autoillut kymmeniä vuosia. Sakkoja 0.
Uli uli.
Öyhöttäjät tuli öyhöttämään. Tuskin olette edes aikuisia. 😂
Varmaan kirkunut tyttömäisesti ja yrittänyt iskeä poliisin räpyttelemällä silmiä.
No ei ollut paljon ylinopeutta.