Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Korkeimman oikeuden lopullinen päätös: Mikko Koivu ei saa avioeroa vaimostaan Suomessa

Vierailija
22.09.2022 |

"Päätös on lopullinen, sillä korkein oikeus ei myöntänyt Koivulle valituslupaa Turun hovioikeuden antamaan ratkaisuun.

Hovioikeus on katsonut käräjäoikeuden tavoin, ettei sillä ollut toimivaltaa päättää Koivujen avioerosta. Ratkaiseva tekijä oli Koivujen pysyvä asuinpaikka, josta osapuolilla oli riitaa.

Oikeus päätyi Helena Koivun kannalle, jonka mukaan Yhdysvaltoja oli pidettävä perheen asuinpaikkana avioeron vireille tullessa. Mikko Koivu piti perheen kotipaikkana Suomea.

Koivujen avioeroasia on vireillä Yhdysvalloissa, jossa asia todennäköisesti lopullisesti ratkeaa.

Pariskunnalla on myös riitaa omaisuuden jaosta. Helena on väittänyt, että hänet olisi painostettu avioehtoon, eikä avioehto olisi sen takia pätevä.

Yhdysvaltalainen Minnesotan osavaltion alioikeus päätti kesällä, että omaisuudenjaossa voitaisiin soveltaa Suomen lakia. Jos tämä ratkaisu jää lainvoimaiseksi, se on Mikko Koivulle merkittävä taloudellinen voitto.

Turun hovioikeus hylkäsi aiemmin Mikko Koivun vaatimuksen siitä, että pesänjakaja selvittäisi pariskunnan varallisuuden Suomessa. Mikko on hakenut tähän valituslupaa korkeimmasta oikeudesta, ja asia on yhä vireillä."

https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000009086686.html

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mahtavaa, jos äiti ja lapset saavat oikeutta. Änärimies ajattelee alapäällään enemmän kuin yläpäällään. Eikä ole ainoa näistä vähän enemmän hankkineista änäreistä.

Vierailija
2/2 |
27.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikein

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä neljä