Psykiatriseksi sairaanhoitajaksi vai laaja-alaiseksi erityisopettajaksi?
Kommentit (12)
Täysin eri tason koulutus! Toinen akateeminen, toinen ei.
hoitajana tulee vähemmän työpäiviä, kun on lakkolomat, sairauslomat, äitiyslomat ym
Vierailija kirjoitti:
Täysin eri tason koulutus! Toinen akateeminen, toinen ei.
kumpi noista on akateeminen. veikkaan hullujenhuoneenhoitajaa. eihän erityisopettajan tarvitse muuta kuin olla nopea, ettei adhd:t ja nepsyt hypi ikkunoista
Jos sulla älli riittää korkeakouluopintoihin, niin et kai sä edes harkitse jotain hoitsun duunia?!
Käytännön työssä presiis sama asia.
Molemmat. Tukevat toisiaan. Laaja-alaisuus kunniaan. Erkkaopella on hyvä olla psykahoitsun osaaminen ja tiedot.
Kumman haluat vuorotyön vai päivätyön? Huonon vai vähemmän paremman palkan? Opettaa niitä
jotka ei opi, hoitaa ihmisiä
jotka ei parane. Kumpikaan ei taida olla kovin hohdokas työ. Pulaa molemmista.
Kollega, lukion äikkäopettaja kerto oppilailleen et sijainen tulee. Luokka kysy et mikä on sijaisen koulutus. Vastaus: lastentarhanopettaja. Kyllä opehuoneessa naurettiin, osu kohdilleen. Oppilaat ei toki itse tajunneet.
Mitään psykiatrisia hoitajia ei enää kouluteta. Ihan sairaanhoitajia ovat.
Vierailija kirjoitti:
Mitään psykiatrisia hoitajia ei enää kouluteta. Ihan sairaanhoitajia ovat.
Tämä on tärkeä ymmärtää. Vaikka olisi noin selkeä uratoive jo koulutukseen hakeutumisvaiheessa, opinnot on kuitenkin muutamaa vapaavalintaista kurssia ihan samanlaiset kaikille. Jos pelkästään psykiatria ja "jutteluauttaminen" kiinnostaa, voi olla pitkät opiskeluvuodet.
Erityisopettaja. Palkkaus ja työajat.