Tuliko ennen joka ikinen ilta sama elokuva telkkarista?
Siis oikeasti tänään taas joko Bondi tai Uuno Turhapuro.
Kommentit (12)
Oikein ennen vanhaan ei tullut kuin yksi elokuva viikossa, maanantai-iltana kolmosella, jonka vuoksi MTV:n kympin uutiset tulivat yhdeksältä.
Suomalaisten viihteellinen tv-tarjonta oli aika rajoitettua aikoinaan. On nytkin.
Ehkä kerran viikossa tuli edes elokuvia.
Dallaskin tuli kerran viikossa uusi jakso.
Ei ennen tullut elokuvia telkkarista kuin muutama viikossa, ja niistäkin harva oli viihdyttäviä Hollywood-elokuvia vaan seassa piti lähettää kommunistista paskaa ettei ollut ulkopoliittinen provokaatio.
Elokuvia? Suomessa näytettiin Brezhnevin hautajaiset suorana, koko päivän, ja sitä piti katsoa koulussakin!!! SUOMESSA.
Eurooppalaisia elokuvia esitettiin ainakin ennen enemmän.
Vierailija kirjoitti:
Elokuvia? Suomessa näytettiin Brezhnevin hautajaiset suorana, koko päivän, ja sitä piti katsoa koulussakin!!! SUOMESSA.
Ei ainakaan minun koulussani pitänyt. Ettei vaan ole valemuisto sinulla?
Elokuvia taisi tosiaan tulla vain muutamia, mutta tuli hyviä kotimaisia viihdeohjelmia ja sarjoja myös brittisarjoja esim. Perserakki. Kun Dallas alkoi se oli jotain käsittämätöntä. Urheilua tuli aina tärkeät kisat ja joka lauantai englannin liigaa.
Tuleeko tänään Bond? Onko siinä Fiennes? Sitä miestä katselen mielelläni vaikka joka ilta.
Kyllä se sama elokuva tuli myös päivällä.