Mikä se sellainen mies on, joka ei ole oma taloaan rakentanut?
Omani on kolme jo rakentanut. Eikä mitään puutaloja vaan kivitaloja, totta kai. Ainoa rakennusmateriaali, joka hengittää molempiin suuntiin ja ei ole altis huoneelle. Että olen ylpeä hänestä. En voisi ajatellakaan olevani miehen kanssa, joka ei ole taloa rakentanut. Venäläisen sanonnan mukaan miehen tukee rakentaa talo, kasvattaa poika ja istuttaa puu. Minulla on tällainen voittajamies. Onko sinulla?
Kommentit (20)
Sellainen mies joka ostaa valmiin talon
Miehet on rakentaneet taloja jo vuosituhansia. Nyt on naisten vuoro, kätevästi siinä muiden hommien ohella, kuten miehetkin on tehneet.
Palataan parin tuhannen vuoden kuluttua asiaan.
Se on sellainen muita työllistävä mies.
Se on mies joka on parempi maksamaan laskuja kuin vasaroimaan.
Eli rahamieshän se sellainen.
Mieheni isä oli kirvesmies. Apen työvuosien aikana kroppa joutui niin koville, että hän ei kertakaikkiaan suostunut opettajaan pojalleen eli miehelleni rakentamista. Käski hommata sellaisen ammatin, jossa ei kroppa hajoa. Mieheni ei osaa siis rakentaa, mutta osaa tehdä muuta.
Sellanen vaikka jota ei rakennushommat kiinnosta. Joka haluaa asua kerrostalossa ja on keskittynyt tienaamaan rahaa, jotta saa kivan kerrostaloasunnon itselleen/ perheelleen.
Miksi kukaan haluaisi rakentaa toisille talon jos oma halu on asua kerrostalossa, ois aika ylitarjonta kivisistä omakotitaloista jos jokainen mies kuvittelis olevansa niin epämaskuliininen, että oma miehisyytensä pitäisi todistaa raketamalla talo jota ei halua 😂
Vierailija kirjoitti:
huoneelle p.o. homeelle
AP
Ei ollut kyllä ainut virhe.
No, minä olen ammatiltani juristi. Minulla on varaa maksaa ammattitaitoiselle rakentajalle siitä, että hän rakentaa minulle talon.
Ei se rakentaminen laiskalle sovi tai jos ei kiinnosta alkuunkaan. Silloin kannattaa ostaa valmiina.
Ei ole rahaa rakennella taloja. Omakotitalon hankinnasta ja ylläpidosta sähkönhintoineen on tullut niin kallista, että siihen on nykyisin varaa vain kovapalkkaisilla, pitkälle koulutetuilla erikoisasiantuntijoille, ei enää duunareilla.
Varakas mies jolla varaa pistää köyhät raksaukot töihin puolestaan.
Mulla oli oma talo kun tavattiin. Miksi meidän olisi pitänyt rakentaa uusi talo?
Mielestäni sellainen mies on erittäin järkevä, eteenkin jos ei itse ole rakentamisen moniammattilainen.
Mieheni isänisänisä on rakentanut tämän talon jossa asumme. Teki niin hyvän että muutama sukupolvi säästyi rakentamisen vaivalta. Jännää että ap:n mies on jo kolme joutunut rakentamaan.
Istun mieluummin baarissa kuin rakentelen taloa,aamulla heti klo 9:00 oven juottolan kahvassa kiinni ja rapulakaljat....aaahhhh
Mitä jos mies ei osaa rakentaa?