Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

vielä yksi lapsi vai raskaudenkeskeytys?

Vierailija
18.04.2010 |

Yllätyksekseni huomasin olevani raskaana: ikää 39v, lapset 8v ja kohta 3v, parisuhde kriisissä jo valmiiksi (todellinen ihme siis tämä raskauskin). Vakavissani pohdin raskaudenkeskeytystä... Löytyisikö kokemusten jakajia?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
18.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Abortti tarkoittaa yksinään keskenmenoa. Riippuu etuliitteestä onko se spontaani vai ei. Vai että vahinko taas sattunut av mammalle. Se on erikoinen juttu, että noita lapsi siunaantuu ihan vain vahingossa.

Vierailija
2/9 |
18.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että syntyneitä lapsia ei koskaan kadu, mutta aborttia melkein aina? Kyllä sitä aina pärjää, ja vaikka se kolmas lapsi tuo oman painonsa verran huolta ja ongelmia, tuo se vielä paljon enemmän iloa ja onnea.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
18.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

... näitä pohdin kovasti. ja jos jo nyt ei meinaa jaksaa olla positiivinen, iloinen ja kannustava äiti lapsille, vaan jatkuvasti äkäinen ja nalkuttava, niin miten sitten vielä yhden kanssa.

tiukka paikka todellakin. lisäkommentteja ja näkökulmia olisi kiva kuulla.

Vierailija
4/9 |
18.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lehti: Näyttelijä Maria Kuusiluoma raskaana

Lauantai 17.4.2010 klo 14.19

- Olen riemuissani ja todella onnellinen, toista lasta odottava Maria Kuusiluoma, 40, iloitsee Ilta-Sanomissa.







Maria Kuusiluomalle on tulossa toinen lapsi. (JENNI GÄSTGIVAR)Vauvan on määrä syntyä syksyn lopulla.



- Olen riemuissani ja todella onnellinen, Maria Kuusiluoma sanoo Ilta-Sanomien haastattelussa.



Onnessa on vielä ripaus varovaisuutta, sillä raskaus ei ole edennyt kovin pitkälle.



- Tietysti pitää toivoa, että kaikki menee hyvin. Kaikki on vielä niin alkuvaiheessa uuden elämän kanssa. Haluan olla realisti, koska minullahan on olut keskenmeno, hän toteaa.



Marian ja hänen kihlattunsa Andyn esikoinen Luca syntyi vuosi sitten.

Vierailija
5/9 |
18.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anteeksi, mutta pitääkö suhtautumistaan muuttaa semmosen jolla parisuhde on ongelmissa, räksyttää NYT JO lapsilleen?



Ikää en niinkään pelkäisi. Kyllähän lapsen terveyttä ultrissa lasketaan kaikenikäsillä!



Kyllä saa nelikymppisenä lapsensaamisesta olla iloinen siinä missä parikymppinenkin. Mutta kyllähän tossa Kuusilouomalla nyt taitaa olla parisuhde onnellisessa tilassa eikä muutenkaan rasittunut elämäänsä? Niin miksi hänestä pitää ottaa väsyneen "mallia"?



Varmaan aborttia katuu, se on normaalia että joskus haluaakin lapsen. Mutta silloin pitää muistaa miksi se lapsi ei aikasemmin sopinut. Yhtälailla se on hyvä syy tehdä abortti että suhde voi kaatu kun on muutenkin raskasta kuin että lapsella todetaan joku vamma.



Mitä mieltä mies on uudesta lapsesta? Etkai sinä tätä ratkasua yksin tee?

Vierailija
6/9 |
18.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä palstoilla kysellä, paitsi jos saa ite mietittyä asiat halki.. Jokainen päättää itse ja vastaa sitten itse pätöksestään. Itse en kyllä aborttiin pystyisi..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
18.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli minulla tammikuussa. Tulin ehkäisysytä huolimatta raskaaksi ja olin jo ajatellut, että ei enää lapsia, vaan pian pääsen "helpompaa" elämää viettämään ja saan aikaa myös itselleni. Raskaus oli siis shokki. Meillä onn kuitenkin ihan suht hyvä parisuhde, tilava talo, auto ja vakkarityöt molemmilla, joten puitteet lapselle oli kunnossa.



Puntaroin myös aborttia. Mies hyväksyi lapsen heti, mutta ei painostanut minua mihinkään ratkaisuun. Lopulta tulin siihen tuloksenn, et en henkisesti kestä aborttia ja koen olevani itsekäs, jos en ota lasta vastaan itsekkäistä syistä. sisarukset olivat aivan innoissaan, itsekin innostui ajatuksesta jo parin päivän miettimisen jälkeen. Sitten sitä jo pelkäsi,että menee kesken tai vauva on sairas, kuolee mahaan jne.



Sinuna yrittäisin terapiaa miehen kanssa, vetäytyisin vaikka viikonlopuksi miettimään asiaa itsekseni jonnekkin kodin ulkopuolelle. Yrittäisin ammattilaisen kanssa miettiä keinoja, kuinka jaksaisit paremmin lasten kanssa. Oma aikahan siihen auttaisi, mutta tiedän kyllä, ettei sitä tahdo saada järjestettyä. Olen itsekkin tosi huono ottamaan omaa aikaa ja sit olen huonolla tuulella jatkuvasta velvollisuuksien täyttämisestä, kun itse ei pääse "nauttimaan", vaan päivät täyttyvät töistä ja kotitöistä.



Mitä mieltä miehesi on?



"onnellinen odottaja rv 21"

Vierailija
8/9 |
18.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

huonon parisuhteen takia, et lasten takia. Mies pihalle niin helpottaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
18.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse päädyin keskeytykseen noin vuosi sitten.

Olimme suunitelleet perheenlisäystä aiemmin.



Meillä oli ollut paljon riitoja ja yhdessä niistä mies löi minua pahasti, mm. hiuksiani lähti niin että takaraivooni tuli kalju.



Sitten mieskin tokasi että on parempi että laitamme lapsenteon jäihin. Mutta hänhän ei voinut tietää että olin jo raskaana.



Jälkeenpäin olemme keskustelleet pariterapiassa asiasta, sillä mies syyllisti minua asiasta pitkään, mitä ihmettelen koska itse sanoi että lasta ei kannata tähän tilanteeseen tehdä. Terapeuttikin sanoi etä oli järkevä ratkaisu tehdä niin kuin tein.



Se että ollaan jotain mieltä, tyyliin aborttia ei suoda missään tilanteessa kenellekkään koska se on väärin, kertoo sen ihmisen "kokemattomuudesta". Ehkä on vaikeaa ymmärtää tilanteita jotka ajavat ihmiset niihin. Mitä pahoja asioita voikaan olla taustalla, tai tulossa.



Mieti AP mitä sinä haluat. Sen tiedätkin että vauva ei suhdetta korjaa. Mieti välirikkonne syitä, onko ne sellaisia joista lapset kärsivät, kuten väkivalta / viina?



ja tsemppiä sulle mitä ikinä teetkin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi yksi