Kuvaile ihminen, jonka hautakiveen voisi kirjoittaa: Hän eli elämäänsä itsekkäästi
Kuka hän on? Esim. oma aviomies, käly tai vanhemmista toinen tai molemmat
Kommentit (14)
Ei sellaista ole. Ei maailma ole noin mustavalkoinen.
Vierailija kirjoitti:
Sanna Marin
Todella monet korkeista asemista, poliitikot, toimitusjohtajat...
Jokainen ihminen on itsekäs ja maksimoi omaa hyötyänsä. Pyhymyksia ei ole olemassa.
Vierailija kirjoitti:
Jokainen ihminen on itsekäs ja maksimoi omaa hyötyänsä. Pyhymyksia ei ole olemassa.
Näin ne sairaat puolustavat ja oikeuttavat tekojaan. Lakia ei ole heille.
Kaikki ihmiset tekevät päätöksiä itsekkäistä lähtökohdista. Minä haluan tämän ammatin, minä haluan miehen, minä haluan lapsia, minun kotini, minun perheeni, minun elämäni.
Hautakiviin ei ole tapana laittaa negatiivista informaatiota. Mitä tuollaisella tiedolla edes tekee.
En kenenkään hautakiveen niin kirjoittaisi, vaikka kuinka itsekäs olisi ollut.
Omaan hautakiveeni tuon voisi hyvin laittaa. Itsekäs ei tarkoita välttämättä sitä, että talloo muita mennessään, tai ei välitä kenestäkään muusta. Minä kohtelen itseäni elämäni tärkeimpänä ihmisenä, teen ratkaisuni ensisijaisesti itseäni ajatellen, enkä aseta itseäni liian kuormittaviin tilanteisiin siksi, että joku muu odottaisi sitä minulta. Olen myös empaattinen ja hyvä ystävä, autan kaikessa missä voin, annan omastani niin paljon, kuin pystyn, mutta jos minun on valittava itseni ja jonkun muun välillä, valitsen itseni. Välitän ympäristöstäni ja läheisistäni suuresti, mutta itsestäni eniten, enkä pidä sitä huonon ihmisen ominaisuutena, vaan ihan terveenä.
Paritteli selvinpäin kovaäänisesti samassa hytissä jossa teini-ikäiset lapset yrittivät nukkua. Marttyyriytyi uhrauksistaan, eli lasten tekemisestä omia hoivatarpeitaan tyydyttämään. Käytti henkistä ja fyysistä väkivaltaa. Narsisti.
Sanna Marin