Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

En ymmärrä tätä logikkaa. Siis jos se "viimeinen" kWh maksaa maltaita, miten vesivoiman ja ydinvoiman hinta myös nousee samalle tasolle?

Vierailija
26.08.2022 |

Joku on taas kussut tän homman niin kuin carunat ja uniperit.

Suomalaisten pitää saada suomalaisella vesivoimalla ja ydinvoimalla tehty sähkö sillä hinnalla, mitä sen tekeminen maksaa. Eikä millään "pörssihinnalla".

Kommentit (23)

Vierailija
21/23 |
26.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hönöt ei vaan ymmärrä, sähköpoolihan on vaan toinen nimi kartellille. Kartellille asiakkaat ovat pelkkä rahastettava kuona-aines.

Sähköpooli on tähän asti ollut "ylijäämäsähkön" markkinapaikka. Nyt sitä on yhtäkkiä alettu käyttää kaiken sähkön hinnoitteluun.

Vierailija
22/23 |
19.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se hintamekanismi toimi normaalitilanteessa ennen v.2022 energiakriisiä.Kaasun kallistuttua rajusti mekanismi ei enää toiminutkaan. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/23 |
19.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun pörssisähkö on halpaa niin ne samat toimijat tekee tappiota.

Jos sä et tykkää tilanteesta niin hanki kiinteähintainen sähkösopimus ja silloin sä saat sähkösi aina haluamallasi hinnalla joka on vähän yli tuotantokustannukset.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kuusi