Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten avata pirkka maustemylly?

Vierailija
10.08.2022 |

Otsikko. Varmasti tyhmä kysymys, mutten saa sitä myllyosaa pois jotta voin irroittaa sinetin joka estää mausteen päästämistä myllyyn.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
10.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan kai ne kiertämällä lähtee, jos on irrotettava.

Vierailija
2/7 |
10.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Returnera skräpet och köp en riktig i stället.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
29.01.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muovi kansi lähtee pois mutta mausteita ei saa ulos vaikka pyörittelisi mihin suuntaan, liekö kukaan tajunnut miten se toimii.

4/7 |
29.01.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sun pitää ottaa siitä muovikorkista hieman alempaa kiinni kuin mikä on se kohta, josta myllyä kierretään. On alussa aika tiukassa, mutta lähtee kiertämällä koko se muoviosa irti. Näin saat sinetin pois, sitten kierrät vastaavalla tavalla korkin takaisin kiinni. 

Vierailija
5/7 |
29.01.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vie hitsaajalle?

Vierailija
6/7 |
04.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei saa auki....ei sitten millään!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
05.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla oli sama ongelma ja näin sain myllyn avattua: on totta, että mylly aukeaa siitä ohuimmasta kohtaa vastapäivään vääntämällä. Minunkin tapauksessa ei kovista voimistani huolimatta meinannut avautua. Mutta tällä kikalla avautui: otin terävän veitsen ja hieman sillä veitsellä sitä ohuinta osaa kangoittelin *ylöspäin* joka puolelta ja voilá sen jälkeen riitti pienikin käden vääntövoima sen korkin avaamiseen. Sen jälkeen vain kiertää vastapäivään koko korkin irti, ottaa purkissa olevan ylimmän lasikannen irti ja irroittaa sen sineti, joka estää mausteiden pääsyn ulos ja kiertää den muovisen korkin takaisin kiinni. Sen jälkeen purkki korkki alaspäin ja ei muuta kuin kiertämään maustetta ruoan päälle ja homma onnistuu! Älä kuitenkaan hävitä sitä muovikantta, vaan sulje mylly sillä käytön jälkeen, niin mauste ei mene pitkin pöytää.

Toivottavasti tästä oli apua jollekin muille, kun itsekin taistelin tämän ongelman kanssa, vaikka olenkin elämäntapainsinööri... :-D

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä kuusi