Harmittaa kun jouduin huijauksen uhriksi
Olin eilen tankkaamassa niin siihen ilmestyi nainen joka esitteli lappua että kerää kuuroille avustusta. Hellyin tietysti kun ajattelin olevan hyvällä asialla ja annoin sen vähän mitä oli taskussa eli jotain 10 euroa. Ei se rahanmenetys kirpaissut mutta se että piti mennä halpaan. Nainen oli siis olevinaan kuuro ja käsillä elehti että pankkikortilla lisää. Siihen en onneksi mennyt. Lähti sitten kiukkuisen näköisesti pois ja huusi toverilleen joka oli kauempana jotain ulkomaan kielellä. Voi että suututtaa että menen vieläkin halpaan vaikka näisä on varoitettu vaikka kuinka.
Kommentit (3)
Vähällä pääsit. Ei kannata liikaa itseään soimata. Nämä ovat ihan ammattilaisia valitsemaan se hetken, kun huomio helposti herpaantuu.
Ihan saman hölmöyteen itsekin Itä-Keskuksen:ulko alueet kuin itä-Helsinki joutunut.Elämä opettaa.Ei tipu rahaa yhdellekään kerjäläiselle ,en anna yhtään tilaa heille!
Kerran se kirpaisee ja seuraavalla kerralla muistaa olla varovaisempi.
Huijauksia on niin monenlaisia, että jos esim. uskoisi kaiken mitä media toitottaa voisi siitä nolottaa enemmän kuin menettää sen yhden kerran kympin.