Peritäänkö Ryanairilla lisämaksua yli 2-v. matkarattaasta?
Jos menee lisämaksu, niin minkä suuruinen?
Alle 2-vuotiaallehan saa kuljettaa matkarattaan ilman veloitusta.
Miten asia on 3-vuotiaalle, joka tarvitsee vielä rattaat, mutta josta joudutaan maksamaan jo täysi lipun hinta?
Kommentit (9)
Olen aina tuonut rattaat (isot kolmipyöräiset joggerit vielä, harrastan pitkiä lenkkejä) yli 2 -vuotiaalle, kukaan ei ole missään vaiheessa kysellyt mitään. En edes tullut ajatelleeksi, ettei se olisi ok.
Toisaalta Ryanairin käytännöt vaihtelevat valtavasti eri kentillä (vaikka muuta virallisesti väittävät), joillain kentillä saa koneeseen roudata vaikka mitä pakaasia, toisaalla KAIKEN on mahduttava yhteen kassiin, myös ostokset ja käsilaukku! En tiedä, miten tarkkoja ovat Suomessa. Stanstedissä ollaan oltu tosi tarkkoja kaikesta.
Miten rattaiden kanssa sitten kentällä menetellään?
Eikös niihin tarvita tagi kiinni, missä vaiheessa ja mistä se pitäisi pyytää?
Voiko viedä lähtöportille vai jätetäänkö muiden matkatavaroiden check-inniin?
Toivottavasti viitsisitte vielä vastata...
...en haluaisi maksaa "ylimääräistä" rattaista, joten voisitteko vielä kommentoida tuon tagi-asian.
Mistä tai missä vaiheessa rattaille saa sen tagin.
Eikös check-in tehdä netissä ja ainoastaan ruumaan menevä laukku luovuteta tiskillä. Tässäkö vaiheessa tagi saadaan ja viedäänkö rattaat portille vai pitääkö jättää ruumaan?
Tämän verran jos viitsisitte vielä vastata... ensikertalainen Raikalla olen...
Jos menen asiasta liikaa lentoyhtiöltä / tiskiltä kyselemään, niin varmasti veloittavat kovimman mukaan...
Miten te muut siis homman hoidatte, jotka olette saaneet yli 2 v. rattaat ilmaiseksi kuljetettua?
Ko. yhtiön koneilla en ole tietääkseni matkustanut, mutta muilla senkin edestä. Koskaan rattaat ei ole ollut ongelma. On ihan lähtöselvitystyöntekijästä kiinni saako rattaat ottaa portille. Ruumassa ne kuljetetaan joka tapauksessa.
Infant Equipment* (car/booster/travel cot) Fee charged per Item/ Per One Way Flight (1 pushchair carried free of charge). A maximum weight of 20kg per item.
eli ryanairin sivuilta ihan loytyy tuo teksti :)
piti ihan itsellekkin mys tarkistaa samaa.
Olemme itse lähtemässä reissuun kesäkuussa...