Mitä lasten kanssa uimahallissa (lasten altaassa?) tehdään?
Juu, tyhmä kysymys, mutta en koskaan ole ollut lasteni kanssa uimahallissa, koska itse inhoan niitä yli kaiken. 5-v. on muiden kanssa joskus ollut ja tykkää kovasti. Pienempikin on ainakin kova kylpemaan, joten hänkin varmaan nauttisi. Mietin vaan oikeasti, että mitä siellä lasten altaassa niiden lasten kanssa teette? Valvotte ettei huku? Opetatte uimaan? Mua kauhistuttaa ajatus palella märässä uimapuvussa a) altaan reunalla b) altaassa seisten povia myöten vedessä.
Saako lapsilla olla uimahallissa "uimaleluja"?
Järkevistä vastauksista kiitollinen.
Kommentit (4)
5 vuotiaan kanssahan ei tarvi enää ollaa missään 30cm syvässä vedessä. Sitä voi viedä vaikka syvemmällä reppuselässä, liuttaa tai kulkea vierellä kun lapsi opettelee kellukkeilla uimaan.
Aikuiset eivät yleensä seisoskele lastenaltaassa, vaan istuvat vedessä tai ovat kontillaan.
Siellä lastenaltaassahan voit olla niinkuin haluat. Mulla on tapana touhuta lasten kanssa, koska ovat vielä alle 5-vuotiaita eivätkä osaa uida. Saa ottaa omia uimaleluja, mutta halleissa on myös usein talon puolesta leluja tai uimavälineitä, esim. lautoja, renkaita ja palloja. Meidän lapset rakastavat sukellella esineitä pohjasta. Leikkvät myös jotain omia leikkejään, jolloin lähinnä vain katson, ettei mitään vaarallista tapahdu. Annan sukellella ihan vapaasti, koska osaavat. Monet eivät anna lapsen pään edes kastua peloissaan. Musta se on hassua. Miten voi oppia, jos ei saa mitään tehdä? No joo, mutta siis teet mitä haluat. Lapset rakastaa useimmiten uimista! Mielikuvitusta kehiin!
Ja anna lapsen nauttia lillumisesta. Ne voivat vähän käsipohjaa mennä siellä. Eihän ne lastenaltaat ole kuin jotain 20-30 cm syviä kahluualtaita.
Uimaan opetat sitten isojen altaan matalassa päässä. Parasta olisi, että laitat uimakouluun sen 5v:n. Olisi sopiva ikä siihen. Uimakouluun jätetään pukukopissa opelle lapset ja ne kulkee jonossa altaalle, itse voi mennä vaikka kahville ja sieltä pukukopeilta voi taas hakea (näin meillä päin).
Pienintä pitää pidellä vielä aika paljon kiinni tai sylissä, hän on 2 v. 4- ja 6-vuotiaat uiskentelevat itsekseen, pienempi kellukkeilla. Heitellään renkaita, polskutellaan, hypitään ja pyöritellään lapsia, mitä nyt milloinkin. Täällä ei ainakaan saa sisäaltaassa olla uimaleluja.