Minkä ikäisenä vauva alkaa osoittee itse hellyyttä
Eli minkä ikäisenä lapsi tulee esim. itse halaamaan (ottaa oikein kaulasta kiinni ja rutistaa), pussaamaan, kellimään itse kainaloon yms.
Kommentit (9)
muistaakseni noin neljän kuukauden iässä. Ei tosin ollut kovin hellää, kun poika osoitti hellyyttä puremalla kahdella hampaallaan poskestani.
hellyydenosoituksiin. Matkimalla oppivat...
Tuntuu, että tytöt kiinnostuneempia hellyydenosoituksista. Meidän 1v pikkumies kipuaa syliin ehkä 30 sek kerrallaa, saattaa posken painaa olkapäälle, siihen on äidin tyytyminen...
Ai niin imettöessö on kylä silitellyt rintaa tai kaulaa imetysasennosta riippuen. Pullosta juovat tekevät kuulemman saman pullolle. Tämä jostain alle 6 kk iästä.
Mutta nyt 9kk olen huomannut että on paljon pusuttelua ja haleja, varsinkin jos ollaan väsyneitä :) Ihanaa, tätä olen odottanutkin.
ja ihan pieniähän ne alussa on, mut sitäkin liikuttavampia. Mulla lapsi nyt 1,5-vuotias, ja saan heti aamusta mojovan suukon ja sellaiset halit ettei happea pysty vetämään. Sitä rataa sit jatkuu koko päivän,ja välillä mua vaan tuijotellaan ihastuneesti ja hoidetaan kampaamalla hiuksia ja silittämällä hellästi. Ihanaa!
Ja kovasti silittelee, halittelee ja pusittelee. Aika pienenä ne ensimmäiset hellyydenosoitukset kyllä tuli. En muista tarkkaan että milloin, mutta aika pienenä. Vuoden iässä niitä alkoi tulla todella tiheään tahtiin ja silloin sain myös ensimmäisen ihan oikean pusun poskelle! Ennen oli juuri näitä että pussattiin suu ammollaan ja vielä kielellä lipaistiin poskeen tai leukaan. =D Ja välillä purtiin ja lujaa johonkin. =) Vieläkin joskus saattaa sortua puremaan, muttei koskaan kyllä sillain ilkeesti, vaan aina sellaisena hetkenä, kun on hauskaa, kivaa ja ihanaa olla yhdessä.
on oikea hali- ja pusupoika, ollut n. 5-kuisesta. Eikä pelkästään minua, vaan ihan kaikkia kohtaan, on käynyt pussaamassa kaikki lapset perhekerhoissa yms. aina isosiskostaan alkaen yrittäen myös itseään pienempiä pussata. On ollut välillä pitelemistä, kun se ei loppujen lopuksi ihan kauhean hellää ole se toiminta :)
Monesti muut äidit kuulemma kahdehtii, kun meidän poika on tällainen halailija ja pussailija, ja onhan se ihanaa, joskin joskus on hankaluuksia tehdä vaikkapa ruokaa, kun sinä aikana poikaa pitää halata ja pussata 30 kertaa. Ja kun poika oikein yltyy halimaan ja pussailemaan, se on hänellä ensimmäinen "viesti" lähestyvästä väsymyksestä ja nukkumaanmenoajasta.
mutta meidän yksivuotiaalla ne alkavat olla jo hiukan ylitsevuotavia. Ihanan kamalaa tai kamalan ihanaa, miten sen ottaa :)
Mutta tuon ikäisiltä voi juuri tulla niitä vielä hampaattomia, märkiä avosuu imusuukkoja, halauksia ja ah, niin ihailevia katseita :) Mussukat