Lue keskustelun säännöt.
Lehmänpaskaan astuminen
Tuure
26.06.2022 |
Oletko astunut? Olitko avojaloin, miksi et huomannut paskaa, oliko paska lämmin vai jo kylmennyt. Mitä mieltä olit tapahtuneesta? Olitko aikeissa nostaa syytteen lehmän omistajaa vastaan?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Montakin kertaa.
Jos kylmä ja kuivannut niin jalkapohjaan sattuu kun piikikäs pinta. Laitumella läjiä oli niin paljon ettei niitä aina huomannut varoa kun koetti saada ajettua kaikki 30 lehmää navetalle. Kengät jalassa olen sontaan astunut todella monta kertaa. Ei kait se herättänyt sen isompia ajatuksia kun navetalla pesi saappaat vesiletkulla.
Lämpimään en ole tainnut kunnolla astua ainakaan paljain jaloin mutta istunut kyllä. Koska lehmä potkaisi kun lypsin sitä. Aiheutti veljessä ison ilon ja minä kävin vaihtamassa puhtaat navettavaatteet ja jatkoin lypsyä.
Eipä tullut mieleen nostaa syytettä noin arkisesta asiasta.
T. Maatilalla kasvanut nainen joka touhusi kaikki kesät lehmien hoidon parissa ikävuosina 9v-19v. Viimeiset vuodet tosin maatalouslomittajana eikä enää kotitilalla vain.