Tuttava poistelee facebook-viestejäni (ov)
Ihan normaaliin tapaan olen siis jotain hänen statustaan kommentoinut ja seuraavalla kertaa viestiäni ei enää hänen seinällään ole jostain syystä.
Emme ole riidoissa, enkä kirjoita mitään sopimatonta, mutta säännöllisesti minun viestini häviävät jostain syystä. En ymmärrä.
Kommentit (20)
joskus pari viikkoa sitten. oli joku fb:n oma häiriö. olisiko voinut olla tästä kyse?
olen itsekin joutnut 2 tutttua pudottamaan- eivät halua ottaa viestejäni---koietaan kestää ap
esim tuttu sinkku odottaa miesten viestejä- ei minun( olen nainen)
kun joku on kommentoinut mun statukseen sellaisia juttuja, jotka eivät varsinaisesti koske statustapäivistystäni ja joita en ole halunnut kaikkien Facebook-kavereideni tietävän. Esimerkiksi jokin aika sitten yksi kavereistani toivotteli miehelleni tsemppiä työhaastatteluun, kun mulla luki statuspäivityksessäni jotain, että "suuntaa perheineen loppuviikoksi Joensuuhun". Mieheni työhaastattelu ei todellakaan ollut mikään julkinen asia ja olin siitä ystävälleni puhelimessa kertonut. Harmitti, kun vaikka poistin kyselyn seinältäni ripeästi (ja laitoin kyselijälle yv:n, että en halua tästä asiasta julkisesti keskustella), niin pari ihmistä ehti multa sitten (Facebookin seinällä tietenkin, perkele!) kysellä, että mihin työhaastatteluun se sun miehesi on menossa.
pari kertaa olen joutunut poistamaan juuri samasta syystä kuin edellinen kirjoittaja. Elikkä jotkut ovat kommentoineet asian vierestä jotain postausta, ja paljastaneet/udelleet sellaisista asioista, jotka eivät postaukseen kuuluneet ja joita en halua kaikkien tietoon. :/
kirjoittanut mitään paljastavaa kun tiedän kuinka hankalaa sellainen voi olla ja kuinka omalle kohdallekin on selláita sattunut.
Ihan normaaliasioita siis. Toivottanut hyvää lomaa ja sen sellaista.
Ilmeisesti ei vaan sitten halua, että kommentoin mitään tai olen yhteydessä. :(
ap
Toisinaan vaan siivoilen etusivuani ja poistan kasan viestejä pois.
Tosin kerran on vain tapahtunut, niin että huomasin. Tuskin Facebook oli viestiäni poistanut, kun muut kommentit olivat kuitenkin säilyneet. Itsekin kommentoin jotain ihan tavallista asiaa tyyliin "hieno juttu, onnea"
Tuon yhden kerran jälkeen en sitten ole kehdannut kyseisen ihmisen juttuja kommentoida, kun heti tuli sellainen olo, että eikö tuo kaipaa mun kommentteja? Kyseessä oli entinen työkaveri, tykkään ihmisestä, eikä hänelläkään mun tietääkseni mitään minua vastaan ole.
Tosin kerran on vain tapahtunut, niin että huomasin. Tuskin Facebook oli viestiäni poistanut, kun muut kommentit olivat kuitenkin säilyneet. Itsekin kommentoin jotain ihan tavallista asiaa tyyliin "hieno juttu, onnea"
Siis olen saanut meiliin viestin että joku on kommentoinut jotain kuvaa/päivitystä, mutta kun käyn katsomassa niin mitään ei näy!
eli kommentoin omalle seinälleni jonkun kirjoittamaa juttua ja se hävisi, näkyi välillä ja välillä ei, kunnes katosi lopullisesti. Eli voi olla hyvinkin, vaikka muiden jutut siellä olleet, että sun on häipynyt FB:n takia.
minullakin näkyy siellä ilmoituksissa, että maija meikäläinen kommentoi tilaasi, mutta kommenttia ei kuitenkaan näy missään. Samoin on käynyt joillekin tykkäämisille.
poistelen omia turhia päivityksiäni ja joskus siinä on mennyt kommentteja mukana.
sitten minulla on yksi kaveri, jonka seinältä häviävät minun viestien lisäksi monet muutkin viestit vaikkei hän ole edes paikalla. aina välillä hän äksyilee, kun kukaan ei hänen sivuillaan käy.
kommenttini jollekulle näyttävät kadonneen, mutta myöhemmin ne ovat taas ilmestyneet paikalleen. Ihan hyvin voi olla kyse jostain fb:n omasta häikästä.
mitä niillä on enää merkitystä? en ole niin huomionkipeä, että kaipaisin sitä, että jengi lukee mitä mulle kuului viime kesänä. siinä samalla poistuu myös muiden kommentteja, eivät ne komppaukset ja kommentit pysy päivityksen poistumisen jälkeen.
jopa taas on ongelmat, kun puuttuu oikein seiniltä kirjoitukset...
*hu0kaus*
vanhoja statuksia ja siinä samalla muiden viestejä/kommentteja. Mitä outoa nyt siinä on? Jos haluan pitää blogia menoistani ja asioistani, niin pidän sitä ihan jossain muualla, kun fb:ssa.
vanhoista viesteistä vaan tyyliin pari päivää aiemmin lähetetyistä ja poistettu on vain minun viestini, ei tuttavan omaa tai muiden kommentoijien viestejä. Se tästä tekee kummallista.
ap
Oletko ihan varma ettei muiden kommentteja ole poistettu?
Toisaalta, voi olla että juttu josta kirjoitit tuntuu sinusta vähäpätöiseltä, mutta kaverisi ei halua että siitä kuulisi kukaan muu. Itse asun nykyään etelässä, mutta kun palaan takaisin pohjoiseen vanhempieni luokse pitkälle viikonlopulle, niin en siitä useinkaan kerro kuin yhdelle tai kahdelle kaverilleni. Syy on se, että jos kerron muille niin kaikki haluavat minut nähdä, enkä itse parissa päivässä jaksa käydä 20 kaverin luona. Eli vähäpätöinen juttu, mutta poistan fb:stä jonkun kommentit asiasta.
Ihan siitä syystä, että en halua fb:n olevan päiväkirja tai blogi. Seinällä on korkeintaan kuukauden vanhoja asioita. Ei pidä loukkaantua :)
joten elä enää kirjoittele.niin yksinkertaista.