Minun nepsylastani ei komenna kukaan vieras ihminen! Ihmiset ovat niin törkeitä!
Lapsella voi olla kaupassa joskus tylsää ja hän alkoi vähän vain vilkkailla kun osui vahingossa toisen asiakkaan kärryihin. Tämä mies HUUSI lapselle, että mene mukula pois siitä riehumasta ja kaikkea. Lapselle tuli todellakin paha mieli!
Kommentit (47)
Ottaisin itse ainakin raiveleista kiinni ja antaisin selkään, jos joku huonosti kasvatettu kakara juoksisi päin ostoskärryjäni.
Muiden ei tarvitse sietää huonoa käytöstä oli mikä nepsy tai tavis tahansa. Jos se nepsy ei osaa olla kaupassa riehumatta ja ryskäämättä toisten kärryjä, ei hänen paikkansa ole kaupassa. Tai jos otat tuollaisen häirikkölapsen kauppaan, vastaat siitä ettei hän tuupi muita.
Vähän liikaa kärjistit mutta silt 3/5. Aina ajankohtainen aihe maustettuna äidin tuohtumuksella.
Kaupassa tylsää? Miten kauan sinä siellä kaupassa olet? Kaupassa menee korkeintaan viisitoista minuuttia.
Jos et saa lastasi käyttäytymään ihmisten ilmoilla niin sitten sitä ei kannata sinne viedä. Sinun lapsesi voi olla sinun universumin keskipiste mutta se ei varmasi ole kenenkään muun vaikka kuinka sinä sitä vaatisit
Eli mitä siellä kaupassa tapahtui? Kuka ymmärsi tuosta sepustuksesta?
Vierailija kirjoitti:
Vilkkailla? Puhu suomea.
Vilkas eli vapaan kasvatuksen tulos jolla ei ole käytöstapoja tai muiden arvostusta
nepsy sitä nepsy tätä
narsisti/narsu sitä narsu tätä
Mitäs muita näitä on?
80-luvulla vauvoja ja lapsia ei automaattisesti viety ruokakauppaan, toinen vanhempi vahti sillä aikaa tms. Vain kun käytös oli suht hyvää jo, iso lapsi pääsi kauppaan. Ravintolassakaan ei ravattu, vaan kesällä kerran jossain metsän keskellä oleva ravintola jossa oli vesinäkymä.
Jos aikuinen alkaa tuntemattomalle lapselle riehumaan, nepsy tai ei, niin aikuisen kasvattaminen on jätetty väliin aikoinaan.
Jos joku lapsi juoksee päin, niin hymyillen totean jotain Hupsis, varohan ettet törmäile enää. Aikuiset jotka tömäilevät päin kärryillään ovat niitä menettyjä tapauksia.
Mutta kannattaa lapselle kertoa, että jotkut aikuiset ovat päästään pipejä, ja saattavat antaa selkään tuntemattomalle lapselle, kuten tuo eräs vastaaja uhkaili, niin ei seuraavalla kerralla tule vielä pahempaa mieltä lapselle.
T: nepsyn äiti
Tasan komennan jos joku törmää kaupassa, oli nepsy tahi ei. En silti ole törkeä lapselle. Ja on minullakin nepsy, hänen kanssaan on käyty tiukka kasvatus ja etsitty keinoja välttää kauppatylsistys, riekkua ei oo saanut.
Pikkukauppaan vain, ei isoihin kauppoihin.
Kasvata jabopeta itse käytöstapoja niin muiden ei tarvitse tehdä sitä sinun puolesta kun se on sinun tehtävä!!!
Tylsyys ei ole syy perseillä. Eikä tuo mies edes sanonut ikävästi.
Kaksi kertaa on tullut vastaan riehuva kakara kaupassa tässä 20 vuoden aikana.
Ei siis mitään normaalia levottomuutta ja rallattelua mikä on ihan ok ja mukavaa. Kyse siis oikeasta riehumisesta ja vanhemmat joko neuvottomia tai välinpitämättömiä.
Molemmilla kerroilla hyökkäysliike ihan naaman eteen ja taisteluhuuto a la "Full Metal Jacket" niin lujaa kun lähtee. Molemmilla kerroilla on märy maittanut ja riehuminen loppunut. Ja ei ole kyllä kummallakaan kerralla vanhemmat sanoneet mitään. Ei edes pahaa katsetta.
Vierailija kirjoitti:
Jos et saa lastasi käyttäytymään ihmisten ilmoilla niin sitten sitä ei kannata sinne viedä. Sinun lapsesi voi olla sinun universumin keskipiste mutta se ei varmasi ole kenenkään muun vaikka kuinka sinä sitä vaatisit
Tämä. Ja vielä oletetaan että kaikkien pitää tanssia sosiaalitapauksen pillin mukaan. Ei jatkoon.
Kasvata lapsesi paremmin ettei tarvitse ulkopuolisten puuttua. Selvästi selkään pitäisi antaa sekä äidille että lapselle.