Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

jos vauva aamulla vasta samaan sänkyyn, onko käynyt pahoja tilanteita?

Vierailija
03.02.2010 |

tuli mieleen kun perhepedin keskusteluissa oli känynyt tukehtumis vaaroja. niin onko kellään käynyt niitä jos aamulla vauva on otettu vasta viereen?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka on nukkunut koko vauva-ajan vieressä.

Olen havahtunut aina, kun vauva on liian liki, tai jos on itse tarvinnut vaihtaa asentoa.

Vierailija
2/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkään ei mitään ongelmia vaikka koko yön on vieressä nukkunut. Joskus jopa isommat sisarukset yöllä viereen kömpineet eivätkä hekään ole ikinä vauvan päälle kierähtäneet.



Taitaa olla nuo vauvan päälle kääntymiset yms. enenmän vesisängyssä nukkuvien sekä alkoholin/lääkkeiden vaikutuksen alaisena olevien vaaratilanteita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaaratilanteita. Tosin vauva nukkui pinniksessä, joka sivuvaununa. Eihän silloin lapsen päälle edes pääse kierähtämään, mut lapsi saa mönkiä hakemaan äiditä turvaa silloin jos haluaa. Ihan pienenä lapsi nukutettiin vaunukoppaan jos oltiin yötä kylässä, en uskaltanut ottaa viereen.



Mä en tosin ole koskaan mennyt nukkumaan lapsen viereen humalassa enkä edes silloin, jos olen joutunut ottamaan esimerkiksi voimakkaan särkylääkkeen ja tiedän että uni on normaalia syvempää. silloin on vaihdettu miehen kanssa sängyssä puolia niin et mies hoitaa lapsen sinä yönä.

Vierailija
4/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

koko yön vieressäni kukin vuot?ollaan.



Mies on suuren osan työajastaan yötyössä ja halusin vauvan viereen, näin tiedän aina ettei ole peittoa potkinut pois jne. Tutti helposti kun heräilee.



Viimiselle en enää omaa sänkyä ostanutkaan, vaan matkasängyn josta muutakin hyötyä ja voin silloin tälllöin laittaa sinne nukkuman.



Mitään vaaratilanteita ei ole ollut, nukun herkästi ja joskus on ollut juttua kuinka kätkytkuolemia ei olisi niinkään vauvoilla jotka nukkuvat äidin vieressä, uni ei "pääse" silloin niin syväksi kun vieresssä on jotenkin "elämää" tai äiti liikuttaa kättään jne. jolloin vauvan uni on pinnallisempaa.

Vierailija
5/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jonkun jutun kun täällä joku kertoi että oli herännyt kun vauva oli jäänyt jonkun käden alle ja sätkinyt. ja oli ollut ihan kuolemaisillaan?

Vierailija
6/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

On toitotettu, että terve, normaali äiti ei voi tukehduttaa lastaan vieressä nukkumalla. Siis, että jos et käytä mitään päihteitä/uneen vaikuttavia lääkkeitä, etkä ole syystä tai toisesta yliväsynyt, niin heräät varmasti siihen, jos meinaat kääntyä lapsen päälle. Tai siis heräät siihen, kun lapsi alkaa itkeä, kun meinaa litistyä. Näin meillä on toimittu kohta 8 kk, eikä yhtään ainutta vaaratilannetta ole ollut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

nukuttu sekä perhepedissä että omissa sängyissä. Vauva-aikana myös niin, että aamuyöstä olen ottanut viereen syystä tai toisesta, yleensä nälkä tms. Enkä ole silloinkaan huomannut, että mitään erityistä olisi ollut. Sitä vissiin ap tarkoitti kysymyksellään?



TOSIN en ottanut vauvaa viereen ihan pienenä meidän parisänkyyn, joka oli liian pehmeä. Vauva kierähti aina kohti ja koin sen itsekin epämukavana sekä vaarallisena (tukehtumisvaara). Isompana ei enää tätä ongelmaa, kun osasi itsekin vaihtaa asentoa.

Vierailija
8/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Molemmat lapset nukkuneet meidän kanssa samassa sängyssä joko koko yön tai sit vasta aamulla. Kyllä sitä huomaa jos meinaa kääntyä vauvan päälle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän neljä