Kesätyöt alkaa 30.5.
Tytär pääsi kesätöihin siivoomaan. Aloittaa kesätyöt nyt maanantaina 30.5. Pari kuukautta tekee töitä. Hänen pomonsa sanoi suoraan, että valinta osui siksikin häneen, koska pystyy aloittaan työt jo 30.5. Eikä vasta ma 6.6. Niinkuin suurin osa. Viikosta kiinni? Tytär on nyt kevään tuleva ylioppilas, eli sen takia pystyy aloittaan kesätyöt jo nyt 30.5. Ja hänen useampi kaveri aloittaa kesätyöt nyt myös jo ma 30.5. Onkohan tässä tapahtunut joku ajatusmuutos työnantajilla?
Kommentit (5)
Joo kaikki ei pysty 30.5. vielä aloittaa...oma lapsi ei toki päässyt kesätöihin kun hänellä ei ollut omaa autoa??
Mahtavaa sai kesä-työn,onneksi olkoa!
Minä aikoinaan aloitin kesätyöt abivuonna huhtikuussa, heti vikan kirjoituksen jälkeen. Valinta kohdistui minuun, koska pystyi aloittamaan työt silloin (ja osasin kyseisen työn ilman opastusta ja perehdytystä aiemman kesätyöni takia).
Voi olla montakin syytä, ihan vai oma esim..olen pienessä kirjakaupassa töissä, yks Vakkari halusi ensi viikon kesälomaa, kun hänen lapsensa pääsee ylioppilaaksi ens la. On juhlien järjestelyä sunmuuta. eli meilläkö otettiin nuori kesätyöntekijä jo nyt, eli aloittaa ens maanantaina 30. 5
Siis ongelma oli mikä?