Vankikarkuri Joensuussa, katosiko Maarit Rekola samaan aikaan
kun vanki oli karkuteillä. Mies oli hukassa yön yli ainakin sen muistan mutta ajallisesti osuiko ne samaan aikaan.
Miten tämän saisi selvitettyä?
Kommentit (6)
Mielenkiitoiseksi asian tekee että karkuri pakeni Rantakylän suuntaan ja siellä on Mutala ennen Rantakylää kaupungista päin tultaessa. Joten samalla suunnalla ovat olleet katoamisen aikoihin.
Lammilainen Maarit Rekola yhä kateissa
23:00 - 16. heinäkuuta 2008 - Kanta-Häme
Maarit Rekola katosi Joensuussa viime viikon keskiviikkona. Kuva: Muu
Poliisi etsii edelleen Joensuussa kadonnutta lammilaista kahden lapsen äitiä.
39-vuotias Maarit Rekola oli perheineen vierailemassa vanhempiensa luona Joensuun Mutalassa, kun hän katosi jälkiä jättämättä keskiviikkona 9. heinäkuuta.
Viimeiset havainnot Rekolasta tehtiin keskiviikkona aamupäivällä, kun hän kertoi lähtevänsä lenkille. Hän jätti kännykkänsä ja muut tavaransa asuntoon ja katosi jälkiä jättämättä.
Joensuun poliisi on etsinyt Rekolaa vanhempien talon ympäristöstä. Etsintöjä ollaan nyt laajentamassa myös Joensuun halki kulkevalle Pielisjoelle.
Joensuun poliisi kaipaa havaintoja Maarit Rekolan liikkeistä viime viikon keskiviikkona ja sen jälkeen.
Eilen poliisi sai ensimmäisen, tosin epävarman, vinkin Maarit Rekolasta. Ilta-Sanomien mukaan hänet olisi havaittu katoamispäivänsä jälkeen Joensuussa. (HäSa)
Eihän sekään nyt mikään mahdottomuus ole, vai?? Kun en tunne paikkaa, vaikeaa sanoa.
mutta jos tuo vankikarkuri olisi hänet kolkannut johonkin niin olisi luullut löytyvän jo, laajoista etsinnöistä johtuen! epäilen, että löytyy pielisjoesta... =/
Päivä on sama ja suunta on sama joten heidän kohtaaminen ei olisi ollut mahdotonta.
eli karkuri karkasi 9.7 täytyy etsiä milloin Rekola katosi.
Joensuun vankikarkuri kiinni
Julkaistu 10.07.2008 11:04 (päivitetty 12:40)
Kuva: Poliisi
Eilen karannut elinkautisvanki Risto Toivanen on saatu kiinni Joensuussa.
22-vuotias Toivanen tavoitettiin Kajaanintien lähistöltä poliisikoiran avulla. Poliisin mukaan kiinniotto sujui rauhallisesti ilman voimakeinoja.
Poliisi sai aamun aikana useita vihjeitä karkurista, joka oli liikkeellä jalkaisin.
Miestä kuulustellaan tänään karkaamisen vaiheista. Sen jälkeen hänet passitetaan takaisin vankilaan.
Poliisi kiittää yleisöä runsaasta avusta karkurin tavoittamiseksi.
Toivanen karkasi Joensuun keskustassa kahdelta vartijalta, kun häntä oltiin käyttämässä optikolla. Poliisi käynnisti heti laajat etsinnät. Miestä luonnehdittiin vaaralliseksi.
Toivanen on tuomittu murhasta, joka tapahtui Lapinlahdella joulukuussa 2004.
(MTV3)