Onko muiden vaikea löytää kaupoista miellyttäviä vaatteita?
Viikonloppuna kävin ideaparkissa ja kiertelin lähes kaikki vaatekaupat, toki suht nopeasti, sillä menisi koko päivä jos ne kaikki olisi kahlannut täydellisesti läpi. Ajattelin, että jos tulee vastaan jonkinlainen kiva ja kevyt kesäinen pitkähihainen paita niin voisin ostaa. Palasin kuitenkin kotiin vain tyhjin käsin ja totta puhuen vähän hämmentyneenä. Tuntui että joka paikassa oli ihan samanlaiset vaatteet.
Jotain ihan ok paitoja tuli vastaan, mutta olen koittanut nyt karsia sellaista ostelua, missä otan vaatteen joka sopii hyvin päälle, mutta on muuten "ihan kiva". Eli tahtoisin panostaa parempaan laatuun ja kestävyyteen ilman että maksan itseäni täysin kipeäksi, eli joku roti siinäkin.
Oletteko muut huomanneet että nykyään löytyy vähemmän ja vähemmän ostettavia vaatteita kaupoista?
Kommentit (10)
Säkkimäisiä yläosia, talvella puolipitkiä hihoja, nilkasta kiristäviä housuja liian lyhyillä lahkeilla. Kivaa tosiaan mennä vaateostoksille... ihan näin normaalikokoisena, hoikahkona
Laatu tänä keväänä monissa paikoissa outoa. Kierrätysmuoviako?
Päinvastoin. Löydän aivan liikaa, ja kaapit on muutenkin täynnä. Ainoa paheeni mihin tuhlaan rahaa: vaatteet. Mutta hyvät vaatteet, pikamuotia en osta, enkä tilaa mitään netistä.
Vierailija kirjoitti:
Päinvastoin. Löydän aivan liikaa, ja kaapit on muutenkin täynnä. Ainoa paheeni mihin tuhlaan rahaa: vaatteet. Mutta hyvät vaatteet, pikamuotia en osta, enkä tilaa mitään netistä.
Mistä kaupoista teet parhaimmat löydöt? :) -Ap
On vaikeaa, koska en halua ostaa polyesteria enkä akryylia ja haluan että vaate on pehmeä ja mukava. Lyhyenä ja leveänä kaikki housut ovat myös järjestään liian pitkälahkeisia, mutta paidat taas liian lyhyitä makuuni.
Vierailija kirjoitti:
On vaikeaa, koska en halua ostaa polyesteria enkä akryylia ja haluan että vaate on pehmeä ja mukava. Lyhyenä ja leveänä kaikki housut ovat myös järjestään liian pitkälahkeisia, mutta paidat taas liian lyhyitä makuuni.[/quotn
Helpompi lyhentää lahjetta kuin jatkaa sen pituutta
On. Tuntuu, ettei mitään kivaa löydy juuri koskaan. Mietin, että onko vika minussa, muodissa, molemmissa vai missä..
En ole huomannut. Vaatteita on niin paljon tarjolla, että jokaiselle päivälle löytyy kiertelyä useamman tunnin ajaksi, mutta sen olen huomannut, että jos ei jaksa tai viitsi etsiä, ei mitään löydäkään vaan saa tyytyä mainitsemiisi "kaikkialla samanlaisia vaatteita" lookiin. Itse olen löytänyt parhaiten hyvät ja istuvat vaatteet juurikin näkemällä suunnattomasti vaivaa, etsin nimittäin vähän erilaisempaa, kuin ihan perus teepaitaa tai perus-perus-perusta. Tuote saa maksaa "hiukan" enenmmän, kun tiedän, että voin käyttää sitä useammin kuin muutaman kerran, yleensä tällaiset vaatteet ovat hintavampia kuin kuvailemasi kaikki samanlaiset paidat. Vaivannäkö palkitaan, ei vaatteiden ostaminen ole hätähousuja varten!
Todellakin vaikea löytää. Ihan hirveitä värejä muodissa nyt.
Joo. Harvoin näen vaatetta, joka miellyttää silmää ja sopii mun tyyliin.