Tehdäänkö yksityisellä sterilisaatioita?
Tuli sairaalasta ilmotus että ollaan jonossa ja jonotus voi kestää VUOSIA ?!!? En millään haluais pitää kierukkaa niin kauaa.. :/
Kommentit (10)
Olisi minusta saanut sterilisaatioajan jopa heti samalle viikolle, mutta otti sen sitten isyyslomalle.
ainakin koskiklinikalla Tampereella tehdään, maksaa kyllä aika paljon :(
mikä sitten avuksi? En tosiaan halua pitää hormonikierukkaa montaa vuotta vielä.. Pitääkö tosiaan siirtyä kumeihin :(
Ja sitäpaitsi koko toimenpide oli TODELLA halpa yksityiselläkin. Olisikohan maksanut 400-500 euroa kaikkinensa, siinä etukäteistarkistus, leikkaus ja jälkitarkistus mukana. Mutta miehelle näin. Naisellehan se on paljon vaikeampi ja kalliimpi toimenpide. Uskoisin, että kunnallisellakin voi tulla naisen leikkaus maksamaan melkein tuon verran.
sterilisaatio maksaa sairaalapäivämaksun verran. Mä kävin yksityiseltä hakemassa lähetteen, maksoi sen 70 euroa, sitten poliklinikkakäynti aluesairaalassa ja tulossa piakkoin sterilisaatioaika, se siis on tuon sairaalapäivämaksun verran.
sun tapauksessa selviää siis noin 100 eurolla. Mutta jos siihen laskee sitten muutaman vuoden kondomit päälle, niin äkkiäkö tuo 400 euroa tulee täyteen?
Tietty jos harrastaa seksiä vain kerran kolmessa kuussa, niin ei sitten ;-)
kuin teettää sterilisaatio yksityisellä lääläriasemalla !!! Ja naiselle maksaa reilusti enemmän kuin miehelle tuo toimenpide !
miten voi olla noin pitkät jonot? En tajua.
ja muut menevät ohi. Joissain kaupungeissa pula lääkäreistä jotka toimenpiteitä tekevät, joten sterilisaatiot joutuvat jonojen hännille. On hyvin kaupunki/kuntakohtaista onko jonoja vai ei.
Yksityisiltä saa nopeasti aikoja, mutta ne maksavat.
Olisi minusta saanut sterilisaatioajan jopa heti samalle viikolle, mutta otti sen sitten isyyslomalle.