Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten sinä loukkaat pahimmin toista äitiä, jos haluat tehdä niin?

Vierailija
11.02.2010 |

Minä nimittäin sain juuri pitkän ja katkeran mailin exän nyxältä. Siinä minut haukutaan moraaliltani ala-arvoiseksi koska olen yh, lapsen pukeminen on ala-arvoista, en pue kuulemma lapselle tarpeeksi päälle ja lapsi palelee, en anna hellyyttä, joten heidän on nähtävä extravaivaa tämän takia, olen vaarantanut lapsen hengen jne.



Nämä asiat eivät ihan totta pidä paikkaansa. Olin tyrmistynyt ja puulla päähän lyöty noista syytteistä. En koskaan ole sanonut äitipuolelle pahasti, minä jopa pidin hänestä. Vein heille kihlajaislahjankin, olen muistanut synttäreinä.. Emme ole tavanneet kuuden vuoden aikana kuin ehkä 15 kertaa lyhyesti, ja aina tämä nainen on ollut ylitsevuotavan ystävällinen.



Lapseni on jo 12, ja kysyin häneltä mm. onko hän palellut, jäänyt vaille hellyyttä. Tytär nauroi ja sanoi, että "mitä sä äiti höpötät ihan tyhmiä, sä tiedät että oot maailman paras äiti ja mun kaveritkin tykkää susta". Itku tuli.



Mä en ole ikinä sekaantunut exän ja uuden elämään millään tavalla, koska en ole katkera (ainakaan näyttänyt sitä), vaikka syytä olisi ollut. Voiko ihminen, jolla pitäisi olla enemmän kuin mulla, olla kateellinen ja siksi haluaa loukata? Heille on tulossa lapsikin. Heidän pitäisi elää elämänsä onnellisinta aikaa. Asun kerrostalossa huonolla alueella, en ole kovin rikas, mulla ei ole miestä, joudun tosi paljon tekemään hommia, että saan kustannettua meille esim. lomamatkan.



Toisaalta olen fyysisesti terve, nätti ja hoikka, akateemisesti koulutettu, harrastan paljon kaikkea halpaa lapsen kanssa, sivistän itseäni opiskelulla, lapseni on iloinen ja pärjää koulussa ja mulla on paljon ihania ystäviä. Äitipuoli ei ole mitään näistä.



Meitä on siunattu erilaisella hyvällä, mutta en mä ole katkeroitunut esim. exän ja nyxän materiaalisesta hyvästä. Voiko olla, että nyxä on kaiken hymyn alla vihannut mua aina ja nyt vain sitten ryöpsäytti kaiken mun niskaan?



Mä vaan olen niin herkkä, että pahoitin mieleni totaalisesti. Ihminen, joka on mielestäni ollut aina mukava ja kiva ihminen, hyökkäsi mun kimppuun, ja todellakin perusteettomasti. Mä voin vakuuttaa, että lapseni turvallisuus ja hyvinvointi on aina ollut prioriteeteissa ykkösenä.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
11.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä sanoisin että saa luvan pyytää anteeksi tekstiään, jos mies aikoo enää lastaan nähdä. Tuollaiselle naiselle en lastani veisi. Vaatisin anteeksipyynnön.

Vierailija
2/9 |
11.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotkut ihmiset muuttuvat raskauden myötä ihan eri ihmisiksi, ne hormonit kun tekevät siinä mielessä inhottavia juttuja.



Joten sinä mietit tuota asiaa aivan liikaa. Se nainen on varmasti todella huonovointinen ja väsynyt, eikä tehnyt tekoaan täysissä järjissään.



Ei raskaus tietenkään oikeuta loukkaamaan muita. Mutta kyllä se toimii selityksenä sille, miksi sinun ei kannata jäädä jauhamaan tuollaista asiaa, vaan unohda se saman tien.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
11.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kirja Eropaperit (2009). Jotkut ihmiset on vaan pipiä päästään...



unohda koko eukko. Jos lapsesi on onnellinen niin se riittää.



: )

Vierailija
4/9 |
11.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerro, että pahoitit mielesi mielestäsi aiheettomista syytöksistä. Yrittäkää puhua asiat halki. Vältä kiihtymästä, laske kymmeneen ja yritä pysyä fiksumpana osapuolena.



Päämääränä on katkaista tällainen kirjoittelu ja parjaaminen alkuunsa, ennen kuin homma lähtee niin sanotusti lapasesta ja kärsijöinä ovat lapset.



Älä lähde lokaamislinjalle, vaikka varmasti keksisit monta asiaa, joista voisit nyxää kritisoida.

Vierailija
5/9 |
11.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sun ja exäsi menneisyydestä. anna asian olla. tappelu tai kosto ei hyödytä ketään.



sitä voisit kyllä harkita, että näyttäisit viestin exällesi. kysy häneltä vaan ihan asiallisesti, että onko hänkin samaa mieltä.

Vierailija
6/9 |
11.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanoi myös nyt, ettei lapseni ole enää sinne tervetullut. Kaikista kamalinta ja yllättävintä oli, että exä sanoi olevansa samaa mieltä! Miten voi elämä muuttua näin..



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
11.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa samantyyppiseltä kuin se "isäni vaimo pilaa elämäni" tms. kirjoitus. Todella ikävää. Voi olla kuitenkin lapsesi parhaaksi ettei ole naisen kanssa pahemmin tekemisissä.

Vierailija
8/9 |
11.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

on jotain mitä et kerro meille rehellisesti.

Ai että isäkin yhtäkkiä kääntää lapselle selkänsä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
11.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsella ei ole tarpeeksi vaatteita päällä, ja muutenkin tarvitsee tavallista enemmän hellyyttä, joten ei ole enää tervetullut isänsä luokse??!

Jäikö jotain mainitsematta tuosta kirjeestä tai tilanteesta ylipäätään?

Sanoi myös nyt, ettei lapseni ole enää sinne tervetullut. Kaikista kamalinta ja yllättävintä oli, että exä sanoi olevansa samaa mieltä! Miten voi elämä muuttua näin..

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi seitsemän