Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kuinka pieni teillä käyttää tietokonetta?

Vierailija
11.02.2010 |

Mietin, että pitäisikö tolle 3-veelle jo opettaa perusjuttuja (hiiren käyttö ym.) esim, Pikku Kakkosen sivujen avulla.



Mutta toisaalta, kai se sitten isompana on varmaan liikaakin koneen ääressä...



Ystäväni (atk-guru) on siis opettanut lastaan ihan pienestä asti tetokoneen käyttöön (käsittely, helppoja, pedagogisia pelejä ym.), mutta itse en vielä koe tarpeelliseksi. Siksi siis kyselenkin, että miten te muut?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
11.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhempi poikani on nyt 3,5 v. En tosiaankaan aio opettaa mitään tekemään koneella ennenkuin itse haluaa opetella. ERään ystäväni poika pelaa hulluna tietsikalla ja Wii:llä ja Nintendolla kaikenlaista, mutta sitä 4v:tä ei sit saakaan tekemään muuta.

Vierailija
2/4 |
11.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta esikoinen aloitti muistaakseni vajaa 3-vuotiaana pelaamaan jotain tosi simppeliä peliä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
11.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jo alle 2-vuotiaana. Nyt pelailee jo sujuvasti fiksuja pelejä. Tyttö on jo neljä, eikä ole lainkaan kiinnostunut tietokoneesta.

Vierailija
4/4 |
11.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapset ovat saaneet tutustua tietokoneen käyttöön siinä kolmen vanhana, mutta eivät mitenkään säännöllisesti ole koneella olleet. Ihan silloin tällöin.Käyttivät kyllä myös päiväkodissa silloin tällöin tietokonetta. Nyt lapset ovat jo kouluikäisiä, mutta eivät silti ole koneella mitenkään hirmu usein.