Pavut on kuulemma aivan sairaan terveellisiä
Tiesittekö? Minä en tiennyt. Tutkimuksissa niistä on löydetty vaikka mitä etuja, että suojelevat sydänsairauksilta ja syövältä, ja auttavat hurjasti painonhallinnassa kun niitä syö tyyliin päivittäin. Auttavat kylläisyyden tunteen saamisessa. Sisältävät hurjasti kuituja, antioksidantteja ja vitamiineja ja kaikkea mahdollista terveellistä. Ainakin tähän asti ne ovat olleet myöskin edullista ruokaa.Löytyykö täältä pavunsyöjiä? Oletteko havainneet niillä myönteisiä vaikutuksia terveyteenne? Mitä?
Kommentit (12)
Soijapavut ovat hyviä ja niiden terveellisyys on omaa luokkaansa. Vain c-vitamiini puuttuu.
Syön papuja. En tiedä, ovatko vaikuttaneet, kun siitä on kauan, kun niitä aloin syödä. Eihän 70-luvulla syöty muutenkaan mitään eksoottista, joten pavutkin olivat vain ja ainoastaan niitä vihreitä pakastepapuja (no se saattoi olla 80-lukuakin). Opiskeluaikana tutustuin tölkkipapuihin (valkoisia papuja tomaattikastikkeessa ja vaaleaa leipää - perusbritti minussa oli onnellinen), ja nythän olen ihan täysverinen ituhippi. Idätän siis papuja, korvaavat kallista kurkkua hyvin näin talvella.
Mutta siis maun, monikäyttöisyyden, hyvän säilyvyyden ja edullisen hinnan takia pysyvät edelleen ruokavaliossa.
Sairaan terveellisiä? No, hyvä kun ei terveen sairaita.
Ihan ruokaa ovat. Kannattaa suhtautua skeptisesti yleensäkin suitsuttaviin puheisiin...
Pirulliset ilmavaivat niistä ainakin saa.
Onhan ne terveellisiä, mutta perästä kuuluu.
Piereminen on ihan sairaan terveellistä XD
jos pierettää, laitatte väärin. Syön edamame-ynnä muita papuja päivittäin eikä mua pieretä yhtään sen enmpä kuin muulloinkaan.
Laita huolellisesti niin ei paukuta.
"Myynnissä olevien erilaisten papujen vaikutukset vaihtelevat. Kuluttajan on kuitenkin vaikea tietää jokaisen papulajin yksittäisiä ominaisuuksia. Tästä syystä tuoreet pavut on aina hyvä kypsentää ennen käyttöä esim. keittämällä. Kuivattuja papuja käytettäessä tulee puolestaan aina noudattaa seuraavia yleisiä käsittelyohjeita:
kaikkien papujen liottaminen yön yli (vähintään 12 tuntia) ja huuhteleminen sekä
keittäminen vähintään puoli tuntia tai tarvittaessa pitempäänkin. Tämän käsittelyn jälkeen papuja voi turvallisesti nauttia salaateissa, keitoissa, padoissa ja muissa ruoissa.
Papujen liottaminen on tärkeä työvaihe, sillä silloin papujen keittoaika lyhenee pysyen kohtuullisuudessa ja saadaan tasaisempi ja varmempi lopputulos kuin ilman liotusta." https://www.ruokavirasto.fi/
Soijapapu, tuo luonnonihme: sisältää kaikki tarvittavat aminohapot kuten lihakin -siis täydellinen proteiinin lähde ihan sellaisenaan -mutta ilman lihan epäterveellisiä, kovia rasvoja sekä suolapitoisuutta, sen sijaan kunnolla kuitua. Terveellisemmäksi ei juuri mene.
Toki jos on soijalle allerginen koko jutun voi unohtaa, mutta harva on. Jos ei ole, tästä ihmeruoasta kannattaa ottaa kaikki irti. Silkkitofusta ei saa kuin proteiinipirtelöntäytettä -ei sillä että se olisi kokonaan huono juttu, mutta maussa ei hurraamista. Jos itse liottaa papunsa ja tekee ruokaa, pitää olla osaamista ja vatsakin saa totutella (joskin kun on oppinut ja tottunut, niin ei ikinä ymmärrä miten pärjäsi ilman niin muuntuvaista, halpaa ruoka-ainetta). Mutta nykyisin ihan supermarketista saa esim. jalotofua -ei tarvitse osata laittaa eikä totuttaa vatsaa, pannulle, lautaselle ja syömään.
Mä syön melkein päivittäin ja muutenkin terveellisesti. Onnistun silti olemaan paksu ja korkea kolesterolikin vaivaa😁