Epänormaali väsyminen jo pieniä askareita tehdessä
Niin esimerkkinä tästä vaikka siivoilu. Jo pelkkä imurointi tai vaikka verhojen ripustaminen nostaa minulla hirveän hien pintaan, pulssi nousee ja lihakset väsyy. Kuin olisin tehnyt raskaan urheilusuorituksen. Mikähän tällaista voisi aiheuttaa? Pelkään jo ms tautia tai muuta vakavaa..
Kommentit (7)
Mulla sama homma, vaivannut jo pitkään. Kävin Puhti- testeissä, ferritiini oli vähän matala, joten aloitin rautakuurin, ja se näyttää purreen (kävin uudessa testissä ja arvo oli noussut), silti edelleen uuvun. Taustalla on kyllä kuukausia kestänyt erittäin raska työjakso, mutta sekin on helpottunut jo aikaa sitten ja olen pari viime kuukautta ottanut töissäkin ihan iisisti. Sitä paitsi teen toimistotyötä, kotona koneen ääressä, joten sen ei pitäisi fyysisesti rasittaa. Koronaakaa ei ole ollut.
Ei kai tässä auta muu kuin kuunnella itseään ja toivoa, että menisi ohi. Tai mennä lääkäriin, se vaan tuntuu aina niin vaikealta.
Ootko sairastanut Koronan viime aikoina?
Raskaus ja pitkäaikainen maskin käyttö.
Mulla noin. Mulla on sjögrenin syndrooma.