Ostimme juuri loma-asunnon Thaimaasta..
160 m2 uusi vastavalmistunut loma-asunto erittäin tasokkaalla varustelulla. 93 k€ ei ollut paha hinta. Välittäjä ja rakennuttaja ovat suomalaisia. Vähän matkan päässä oli viimeisteltävänä pari mökkiä ja suomalainen vastuuhenkilö oli paikalla. Jututin häntä ja hän kehui paikallisten rakennusammattilaisten ammattitaitoa.
Kävimme viime viikolla katsomassa paikan päällä ja tänään teimme sitten kaupat. Kaikki sujui hyvin ja suosittelen muillekin.
Nyt kelpaa (opettajapariskunta) viettää kesälomat lämpimässä. Ja onhan sitä syys- ja talvilomaakin. Ja eläkepäivät siintävät edessä.
Lähisukulaisille uskallamme vuokrata asuntoa, kun emme itse ole Thaimaassa. Muille emme siis vuokraa.
Onko muita Thaimaan mökkiläisiä?
Kommentit (13)
Mistäpäin aloittaja hommas asunnon? Katoin itsekin noita kämppiä, mutta tulin siihen tulokseen, että 300€/kk saa vuokrattua hyvin kalustetun omakotitalon, kun ottaa pidemmällä ajalle ja ilman tuota maa riskiä.
mies54v
Paitsi että ette ostaneet. Ulkomaalaisille ei siellä myydä.
Ettekä ostaneet. Ulkolaiset ei voi omistaa sielläkiinteistöjä.
Vierailija kirjoitti:
Ettekä ostaneet. Ulkolaiset ei voi omistaa sielläkiinteistöjä.
Kyllä pystyy, mutta thaikun täytyy omistaa 51%..sieltä löytyy palveluja jossa tuo osuuden ottaa liikeyritys, eli ei tarvi ottaa paikallista vaimoa 😊
mies54v
Sinne vaan tukemaan sotilasjuntan hallitsemaa maata.
Ostitte siis lomaosakkeen 49% vuodesta käytössä?
Toivottavasti ette tunge sinne yhtä aikaa toisen omistajan vuokralaisten kanssa.
Meillä on ”vain” vuokra-asunto Kanarialla.
Sinne vaan Thaimaan kesään eli sadekauteen
:)
Tätä kateellisten ulinaa ennen ja jälkeen tätä viestiä on mukava seurata. Onnittelut, pääsee Suomen surkeita kelejä karkuun! :)
Vierailija kirjoitti:
Tätä kateellisten ulinaa ennen ja jälkeen tätä viestiä on mukava seurata. Onnittelut, pääsee Suomen surkeita kelejä karkuun! :)
Fakta on, että ulkomaalaisille ei kiinteistöjä myydä Thaimaassa, joten aloitus on puutaheinää.
Kesä on ikävää aikaa Thaimaassa jatkuvine sadekuuroineen. Silloinkin kun ei sada, on ilmankosteus ihan sietämätön ja rantojen lähellä se moskiittojen määrä on uskomatonta. Koko ajan saat kuorruttaa itseäsi Autanilla.
Thaimaassa voi ulkomaalainen kyllä rakentaa tai rakennuttaa talon mutta maata ei voi omistaa. Maa on aina vuokrattava ja ne vuokrasopimukset ovat mitä ovat. Periaatteessa ne voi purkaa milloin tahansa, sillä syitä löytyy aina. Ulkomaalainen sitten siirtää rakennuksensa tai jättää siihen.
Mieluummin mökki suomalaisen järven rannalta.
Onpa WT aloitus.
Ja miten anteliasta, että sukulaiset saavat oikein vuokrata tätä asuntoa.