Miksei KAIKKI miehet opiskele insinööreiksi ja KAIKKI naiset opiskele hoitajiksi?
Nuo ammatit sopivat kaikille. Kaikille. Hyviä ammatteja, saa varmasti työpaikan, sitten on turvattu tulevaisuus, hyvä elämä. Ei olisi ollenkaan työttömyyttä kun kaikilla olisi töitä.
Noin helppoa se olisi, saada hyvä ura sekä hyvä elämä kaikille. Miksei kaikki tee noin?
Kommentit (16)
Mä en todellakaan sovi hoitsuksi. Joten en ole tuota alaa lähtenyt opiskelemaan.
Mites kielellisesti lahjakas mies, jolle jopa lyhyt matematiikka tekee tuskaa. Insinööriksi vaan?
Kaikki hoitajiksi... vähän ampuu yli, mutta sanotaanko terveyden ja hyvinvoinnin pariin niin se jo kannattaisi.
Pitää muistaa ettei "insinööri" myöskään ole yksi homogeeninen joukko, vaan siellä on sähköä. biokemiaa, ja vaikka mitä muita aloja mukana.
No tuota, miksi kuvittelet että kaikista miehistä olisi insinööriksi tai kaikista naisista hoitsuiksi?
Itse tiedän useita insinööriopinnot tehneitä jotka ovat kuitenkin päätyneet loppujen lopuksi muihin hommiin, koska joko kyvyt tai kiinnostus tai molemmat eivät riittäneet.
Tää yhteiskunta tarvii muitakin. Ketkä sit esim. olis rahoitusalalla töissä? Insinööreillä ja hoitajilla ei ole tarvittavaa osaamista.
Itse olen tuleva KTM, ja meitä kyllä tarvitaan kans. Jonkun täytyy olla johtaja niille insinööreille, ei ne talousasioista mitään tajua.
Väität siis myös että yliopistokoulutusta ei tarvita ollenkaan? Entäs lääkärit? Entäs muu tieteellinen tutkimus? Mieti vähän.
Ilman tieteellistä tutkimusta ei olisi esimerkiksi koronarokotusta. Ja voin kertoo, että se ei ole insinöörien eikä hoitajien luoma.
Naiset voi myös olla inssejä ja miehet hoitajia. Että näin.
Vierailija kirjoitti:
Mites kielellisesti lahjakas mies, jolle jopa lyhyt matematiikka tekee tuskaa. Insinööriksi vaan?
Tyhmä ja laiska!
Opiskele sitä matikkaa ahkerammin!
ap
Koska mulla on parempi kielipää kuin matikkapää pitkässä matikassa. Siksi opiskelenkin Helsingin yliopistossa vieraita kieliä.
T: M28
Miksi insinööri ei voisi toimia hoitoalalla? Ai niin mutta toimiihan heitä myös siellä.
Koska silloin maailmassa ei olisi esim. musiikkia, elokuvia, taidetta, kovinkaan monia palveluita, ynnä muuta.
Eksakti logiikka on paitsi uuvuttavaa ja epäkiinnostavaa, myös täysin vastakkaista luontaiselle assosioivalle tiedonprosessoinnilleni, joka ei pyri ratkaisukeskeisyyteen vaan pikemminkin ongelmien monimutkaistamiseen. Miten ei ole läheskään niin kiinostavaa kuin miksi.
M46
Kun kaikilla ei ole rahkeita opiskella insinööreiksi, saati tehdä alan töitä. Ja toisaalta, kuka haluaisi hoitajan tehtäviin, jossa kanat kotkottaa, riehuu ja nokkii toisiaan. Ehei. EI kukaan täysjärkinen. Eli sinne hakeutuvat ne toiset.
No mä olen nainen ja jos mun pitäisi valita koulutukseksi joko hoitaja tai insinööri, niin lähtisin ehdottomasti insinöörikoulutukseen! Minusta ei ole hoitajaksi.
Vierailija kirjoitti:
Mites kielellisesti lahjakas mies, jolle jopa lyhyt matematiikka tekee tuskaa. Insinööriksi vaan?
Suomi olisi parempi paikka jos Mauno Koivisto, Tommy Tabermann, Aki Kaurismäki ja Juice Leskinen olisivat olleet insinöörejä
Tykkään lukea tiedettä, ja tekniikka on lähellä sydäntä. Kiinnosti kuitenkin enemmän humanistiset opinnot. Onneksi olen silläkin päässyt keskiansioille.
Itse kun olen tätä miettinyt ja ihmisten elämänvalintoja nähnyt niin vaikuttaa siltä että jotkut ihmiset ihan väenväkisin heittäytyvät hankaliksi, tekevät kaikesta vaikeaa, melkein tahallaan pilaavat oman elämänsä kun valitsevat jotkin ihan muut opinnot. Omituisia oman elämänsä sabotoijia, tyhmiä!, ihan hulluja ihmisiä, heiltä pitäisi viedä itsemääräämisoikeus pois. Heidät pitäisi laittaa holhottaviksi niin että kaikki päätökset tehtäisiin heidän puolestaan. Tyhmät ihmiset holhoukseen, fiksut ihmiset tekisivät päätökset. Kun ei tyhmät ihmiset muutoin elä oikein.
ap