Lakon aikana varhaiskasvatuksessa työskentely
Ahdistaa jo valmiiksi. En kuulu mihinkään lakkovaroituksen antaneista liitoista. Koska olen kunnallinen perhepäivähoitaja, oletan että mut laitetaan johonkin suureen päiväkotiin lakon ajaksi. Jossa on suurin hätä ja pula työntekijöistä.
En oikein ymmärrä teitä huoltajia, jotka kykenette pitämään säännöllisesti tai usein kotipäiviä lapsellanne eli pystytte järjestämään lapselle vapaapäivät lakon ajaksi. Mutta silti ilmoititte, että lapsenne tarvitsee kokoaikaista varhaiskasvatusta koko mahdollisen lakon ajan sekä tässä ekassa että mahdollisesti 2 viikon päästä siitä siirtyvässä ajankohdassa.
Asetatte meidät työntekijät vaikeuksiin, te lakkoilevat vakakollegat sekä lapsenne näissä poikkeustilanteissa ilman akuuttia tarvetta tuovat huoltajat!!!
Jos on relevantti, ylitsepääsemätön syy tuoda lapsesi varhaiskasvatukseen, tottakai sitten ymmärrän ja hyväksyn.
Lapsellenne on tulossa kaoottiset päivät. Ei ole välttämättä yhtään tuttua kasvattajaa. Ei välttämättä ole auki oma päiväkoti. Ruoka saattaa olla pelkkiä eväsleipiä, muroja ym. koko päivän. Tilat tulevat olemaan normaalia huomattavasti epähygienisemmät, vaikka on ylä pandemia-aika.
Lämmintä ruokaa, puhtautta saati tavoitteellista ja suunnitelmallista varhaiskasvatusta / esiopetusta ei ole välttämättä tarjolla. Vaan erityisen kaoottista ja kiireistä myrskyä.
Jos itselläni olisi vaka-ikäisiä lapsia, en veisi heitä kuormittumaan lakon ajalle vaan maksaisin lapsenhoidosta vaikka naapurille / palkatulle ammattihoitajalle, jos itse tai läheiset eivät pystyisi olemaan arjessa lasten kanssa nuo muutamat päivät.
Miksi oikeasti niin moni kollega olette ilmoittaneet jäävänne lakkoon? Eikö ole parempaa keinoa? Tämä tulee vaikeaan aikaan kesken sodan, pitkittyneen pandemian ja perheiden kuormituksen!
Kommentit (2)
Lakon on tarkoitus vaikeuttaa hetkellisesti perheiden yms. tilannetta, jotta vauhditetaan työehtosopimuksista neuvottelua! Jään lakkoon itseni ja kollegoiden, myös sinun, paremman palkan ja työolojen puolesta.
Kelpaako palkankorotus kuitenkin sinulle?