Poika 2 v. 2 kk puhuu vain sanoja,
epäselvästi, joitakin kymmeniä. Lauseista ei tietoakaan. Sisko puhui tuonikäisenä hyvin.
Alkaa huolestuttaa. Onko muita samanlaisia?
Kommentit (5)
Täällä ihan samanikäinen poika joka ei puhu edes selviä sanojakaan vielä :(. Isommat sisarukset puhuivat tuon ikäisenä jo lauseilla.
Neuvolasta ei vielä saatu lähetettä mihinkään suuntaan, odotellaan kuulema että tulee 2.5v ja sit uusi käynti neuvolassa.
Lapsi kyllä ymmärtään täysin puhetta ja toimii ohjeiden mukaisesti ym..
Mulle on sanottu että 2,5-vuotiaana voi ottaa yhteyttä terapeuttiin jos ei lyhyitä lauseita tule. Ei tuo nyt mitenkään harvinaista ole enkä vielä mitenkään huolissani olisi.
Pääsi myöhemmin puheterapeutille, mutta vain epäselvän artikulaation takia. Ei ollut muuta vikaa, hiukan kehittymättömät suun ja kasvojen lihakset
lauseeksi ja sanoja on alle 50, on kyse puheen kehityksen viiveestä. Noin joka toisessa tapauksessa lapsi oppii vain vähän hitaammin puhumaan, eikä tarvitse puheterapiaa tms. Joka toisessa tapauksessa lapsi tulee tarvitsemaan puheterapiaa myöhemmin.
(kirjasta Joko se puhuu? - puheterapeuttien yms. ammattilaisten artikkeleista koostuva teos)
Meillä oli sama tilanne lapsella, mutta sitten kun puhetta alkoi tulla, se kehittyi vauhdilla. Nyt 5-vuotiaana poika oppi sitten lukemaankin ja kirjoittamaan, jotta varmaan hän on saanut kurottua kielelliset valmiudet ikätason mukaisiksi. Tosin mistäs sitä tietää, vaikka koulussa tulisi vielä oppimisvaikeuksia, niitä kun saattaa tulla näille late talker`eille.
Mun kuopus puhui 2-vuotisneuvolan aikaan n. 30 sanaa, kun isosisko oli puhunut lausein jo 1,5-vuotiaasta lähtien.
Puhe kehittyi kuitenkin todella nopeasti n. 2,5-3 vuoden iässä. 3-vuotiana ovat puhuneet täysin samantasoisesti.