mitä täytyy opiskella et pääsee opettajaks?
Joo oon täs seurannu mun eka luokkalaisen lapsen elämää koulussa ja miettiny et open homma vois olla aika kiva ja helppo työ.Mitäköhän siihen täytyy opiskella?Meillä on amk tässä kaupungissa missä asumme.Mulla on ravintola alan tutkinto joten se nyt menee varmaan aika paljon ohi...
Kommentit (17)
sitä oon tässä just läheltä seuraillu. :)
-ap
Suosittelen muuten ottamaan lisää äidinkieltä sen pakollisen n. 7 op lisäksi, kun et ole vielä tähän mennessä oppinut yhdyssanojakaan.
Missäpäin asut? Yliopistoon hakiessa saattaa kannattaa miettiä mihin yliopistoon hakee. Esimerkiksi Helsinkiin ja Jyväskylään on opettajankoulutukseen vaikeampi päästä kuin vaikkapa Kajaaniin tai Ouluun. Helppoa se ei kyllä ole missään.
Ja työs "helppoudesta" sen verran, ettei se mitenkään kovin helppoa liene. Kuitenkin varmasti ihan palkitseva työ, eli tsemppiä vain jos sen polun valitset!
joissa on läsnäolopakko. Varsinkin ensimmäisten vuosien aikana opiskelu on todella koulumaista eli valmiit lukujärjestykset, joiden mukaan mennään. Voi siis olla äiti-ihmiselle mahdollisesti vaikeaa; riippuu siitä, minkä ikäisiä lapsia sulla on.
Onko ne kasvatustieteen perusopinnot (25 op) ja 35 op ekavuoden opintoja, jotka voi suorittaa vaikka avoimessa yliopistossa? Mitä kaikkea muuta sitten täytyy opiskella?
Opiskelu perustuu lasnäolopakollisiin ryhmätunteihin ja luentoihin ja tietty tentteihin ja graduun. Avoimessa et juurikaan voi suorittaa mitään eli paikalla kököttäen. Tämä siis sitten kun olet seulan läpäissyt eli opiskelupaikan saanut. harjoittelua on paljon ja ne suoritetaan harjoittelukouluissa.
Ihana kuulla että jonkun mielestä open homma on mukavan kevyttä ja helppoa. Kannattaa sijaisuuksia tehdä ennen kuin tällä mielkuvalla lähtee opiskelupaikkaa havittelemaan.
T. nimimerkki 12 vuotta ihanaa opettajuutta takana
Suosittelen muuten ottamaan lisää äidinkieltä sen pakollisen n. 7 op lisäksi, kun et ole vielä tähän mennessä oppinut yhdyssanojakaan.
Nauratti kyllä. Ap haluaa opettajaksi, eikä osaa yhdyssanoja. :DD
Opettajan työ ei ole todellakaan helppoa. Itse luopuisin mielelläni koko hommasta. Edes lomatkaan eivät riitä pitämään innostusta alalle. Lapset ovat nykyään todella rauhattomia ja opettajat kohtaavat töissään jopa vaaratilanteita.
Kaikki ei ole kultaa mikä kiiltää. Niistä vaikeista luokista ja kokemuksista on hankala puhua, koska niihin liittyy oppilaita, vanhempia, toisia koulun työntekijöitä ja mitätahansa ei voi purkaa ulos, kuten ei muussakaan työssä. Open työ on muuttunut viimeaikoina yhä enemmän sellaiseksi, että ope saattaa joutua aikalailla yksinään työskentelemään odotusten ja mahdottomuuksien, lasten oikeuksien ja omien työhön liittyvien velvollisuuksien ristiaallokossa. Luokassa saattaa olla tilanne, että todellisuudessa mitään ei opiskella, koska siellä on hyvin huonossa kunnossa olevia lapsia, jotka eivät kykene luokkatyöskentelyyn. Vanhemmat kyselevät. Rehtori vaikenee. Erityisopettaja sanoo katsotaan vielä tämä vuosi. Opella on salassapito velvollisuus.... Mutta sitten, kun kaikki asiat ovat kohdallaan, olet oikeassa, voi olla unelma työ. Mutta on hyvä tietää, mitä minä en tiennyt alalle ryhtyessäni että jokaisen uralle sattuu joskus erittäin raskaskin luokka.
vaan ihan eri ja olen open hommia kokeillut ammattikoulussa ;). Se onvähän eri asoista kuin ekaluokalla ja tuon kokemuksen jälkeen kyllä alakoulu tuntuisi lastenleikille vaikka näköjään sinne amikseen aika paljon eksyy niitä, jotka eivät osaa oikeasti edes lukea eli on jäänyt alakoulun opeilta hommia tekemättä.
Alaluokkien opettajan pitää hallita oma äidinkieli.
Opettajankoulutuslaitokset ovat kai kaikki yliopistojen kasvatustieteellisissä tiedekunnissa, joten yo-tutkinto auttaa kyllä pääsykokeisiin pääsemisessä.
open hommat,koska katsoo lapsen koulunkäyntiä vierestä. Jep, jep!
Ei muuta kuin pääsykokeisiin lukemaan! Itse opiskelin luokanopettajaksi reilussa neljässä vuodessa yksinhuoltajana vieraassa kaupungissa. Päättäväisyyttä se vaati, ja onneksi ei alunperin tiennyt, että mihin lähti. Hetkeäkään en ole katunut, joskin palkkansa varmasti helpommallakin saisi. Työssä on helppoja ja vaikeita aikoja, riippuen ihan opetettavista ryhmistä - ja vanhemmista.
Siellä on vastuu muustakin kuin opettamisesta ja opettaminen lähtee aivan alkeista. Jos siinä epäonnistuu, määrää oppilaittensa suunnan ja tulevaisuuden hyvin vahvasti. Myös sosiaaliset suhteet ovat opettajan, sen ainoan aikuisen vastuulla. -yläkoulun aineenope
Ala-asteen opehan opiskelee tutkintonsa yliopistossa. Amisopeksi voisit päästä seuraavalla tavalla: Opiskele AMK:ssa restonomin (restonomi on muistaakseni jatkoa tuolle sun ravintola-alan tutkinnolle) tutkinto, varmista, että sulla on vähintään kolme vuotta alan työkokemusta + opiskele ammatillisen opettajan pedagogiset opinnot.
Sitten olet kelpoinen opettamaan ammattikoulussa, mutta se ihan erilaista kuin ekaluokan open työ.
t. amisope