Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kotikoronatestitulos yli 20 min kuluttua

Yskänuhaköhä
04.04.2022 |

Onko yli 20 minuutin jälkeen luettu kotitestiin ilmestynyt positiivinen tulos oikeasti koronapositiivinen, vai voiko negatiivinen testi muuttua virheelliseksi positiiviseksi?

Tein koronan sylkitestin, joka näytti aluksi negatiivista. Kontrolliviiva ilmestyi selkeästi ja vielä parin - viiden minuutin kuluttua testi edelleen negatiivinen. Ajattelin että tulos on siinä. En muistanut katsoa kelloa, mutta noin 15-30 minuutin jälkeen testin tekemisestä vilkaisi, ja se olikin positiivinen. Flunssaoireita on, mutta enemmän vaikuttaa "tavalliselta" flunssalta kuin koronalta. Teen toki uuden testin myöhemmin. Sitä odotellessa olisi mielenkiintoista kuulla kokemuksia onko muiden testitulokset muuttuneet kuinka testiajan kuluttua?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
04.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mulla oli just muuttunut positiiviseksi. Olin siis n 40min testin tekemisen jälkeen heittämässä testiä roskiin kun siinä näkyikin haalea positiivinen. Seuraava testi olikin sitten nega ja myös sitä seuraava. Tehty aina parin päivän välein. Voi olla oikeestaan sulla kumpi vaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla