Miten kauan jaksatte kierrellä kaupoilla?
Kommentit (14)
Kaupan sisällä maksimissaan 30-60 min, sen jälkeen ei kyllä muualle jaksa mennä.
Ihan miten kauan vaan! Rakastan shoppailua!
Itsellä tunti vie jo mehut aika tehokkaasti. Just kotiuduin. Ap
Riippuu vähän, mitä etsii. Jos on jokin aikataulu, mihinkä mennessä tuote/ tuotteet pitää löytyä, pysyn kurssissa siihen asti, kun tuote on löytynyt ja olen ostokseeni tyytyväinen. Jos vaan käyn katsomassa, sattuisiko jotain kivaa löytymään esim. ale-myynneistä, noin 1-2 tuntia on ihan maksimi. Mikäli on kovasti ruuhkaa, en viihdy edes 5 min.
Tuntikausia, ei tunnu missään. Voin käydä useammassa kauppakeskuksessa. Katsastan kevätmuodin, kosmetiikan, ostan ruoat.
10 minuutista 20 minuuttiin. Suosin tuttuja kauppojaja tiedän mennessäni mistä haluamani tuote löytyy.
helena lapinniemi
5min. Tilaankin nykyään kaiken netistä. Ei tarvitse tyytyä lähikaupungin kompromisseihin kun esim vaatteita löytyy englannista tai usasta kaikenlaisia, kaikissa väreissä ja erilaisilla mitoituksilla useita kokoja.
30 - 45 minuuttia. Tavallisesta ruokakauppareissusta yritän suoriutua mahdollisimman nopeasti. Jos ostan vaatteita, niin menee yleensä hieman pidempään. Oon tässä suhteessa normaali miesoletettu, kun mua ei huvita shoppailla vaatteita kovin montaa yhdellä kerralla. Tutuissa marketeissa on helppoa käydä nopeasti, kun tietää jo, mistä löytyy mitäkin. Pääsee nopeammin ulos kaupasta ellei edessä hitaile ihmisiä.
M28
Vierailija kirjoitti:
Ihan miten kauan vaan! Rakastan shoppailua!
Minäkin tykkään kierrellä kaupoissa, toisinaan löytyy jotain ja toisinaan ei. Ehkä jonkun 5-6 tuntia kerralla jaksaa mutta syömässä/kahvilla pitää tietty käydä välillä.
Maksimi noin 3-4 tuntia keskustan tavarataloissa yms. Välillä pitää päästä istumaan.
Taitaa nyt jäädä Sokoksen ja Stockan hullut päivät väliin, saa sitä tavaraa myöhemminkin.
Puolituntia on ihan maksimi. Jos en siinä ajassa löydä sopivia vaatteita niin joskus toiste uudestaan. Inhoan käydä vaateostoksilla. Käytännössä aina menen vasta kun on ihan pakko.
En jaksa enää nelikymppisenä kierrellä yhtään kauppoja. Välttelen ruuhkia ja inhoan maleksivia ihmisiä. Käyn kaupassa nopeasti ostamassa mitä tarvitsen. Nuorempana shoppailu oli kivaa ja kaupoissa tuli pyörittyä aika usein hypistelemässä.
Hyvin vähän aikaa. Väsyttää ärsykkeet: muut ihmiset, hälinä, taustamusiikki, kuulutukset… jos lähden kaupoille teen yleensä etukäteen taustatyötä mitä olisi tarjolla. Usein tilaan netistä. Kaupoissa olisi kivempi käydä jos ympäristö olisi rauhallisempi. Turha melu pois.