2 erillistä asuntolainaa yhdeksi?
Ollaan tässä pohdittu poikaystäväni kanssa yhteenmuuttoa. Onkos kellään nyt tietoa, miten käytännössä toimitaan kahden asuntolainan kanssa?
Asumme eri kaupungeissa ja muutamme poikaystäväni kotikaupunkiin hänen asuntoonsa. Ajattelin myydä oman asuntoni ensin, muuttaa poikaystäväni luo ja sitten katsottaisiin piakkoin uusi yhteinen asunto.
Miten pankki suhtautuu asiaan? Joudunko maksamaan jotain "sakkoa", kun lopetan lainani aiemmin kuin alun perin oli sovittu? Vai voiko lainat jotenkin yhdistää, vaikka yhteistä asuntoa ei vielä olekaan?
Mennään kyllä pankkiin juttelemaan asiasta, mutta näin joku etukäteisnäkemys olis kiva saada, jos joku jotain tietää! :)
Kommentit (6)
Mikäli teillä molemmilla on reilusti lainaa asuntojen myyntihintoihin/maksukykyyn nähden, niin tällöin voivat pankista edellyttää, että myytte molemmat asunnot ennen yhteisen ostamista.
Mikäli taas taloudellinen tilanteenne sallii, niin sinä myyt asuntosi ja kuittaat velkasi. Sen jälkeen etsitte yhteisen asunnon (=yhteinen velka) ja myytte/vuokraatte poikaystävän asunnon.
Teidän nykyisiä lainoja ei tulla yhdistelemään ja normaalisti lainan ennenaikainen maksu nyt ei ole ongelma.
Hieno vinkki 2:lta. NOT!
Miksi ihmeessä toisen pitäisi myydä asunto, jos pariskunnalle hyvin sopii toisen jo omistama asunto?
Miksi pitäisi turhaan maksaa mahdollista myyntivoittoveroa (jos asuttu vaikka alle 2 vuotta nykyisessä)?
Ja toisaalta vielä varainsiirtoveroa uudesta asunnosta?
Siinäpä vasta fiksu transaktio myydä vanha ja ostaa kokonaan uusi. NOT!
Siis a:han kirjoitti heidän olevan ostamassa uuden yhteisen asunnon, ei maininnut toisen asunnon olevan heille yhdessä "se sopiva". Eiköhän noi vastaukset ole tältä olettamalta.. Mahdollinen myyntivoittovero ja varainsiirtovero ovat sitten jo asia erikseen, mutta niistähän ap ei kysynyt.
Juu, tarkoitus on siis myydä omani, muuttaa yhteen ja sitten myydä poikaystävän asunto ja ostaa sitten yhteinen. Ongelmana on vain ollut se, että
a) sopivaa asuntoa ei vielä ole löytynyt
b) vaikka löytyisikin, ei siitä tietenkään voi tehdä tarjousta ennen kuin on jotain millä sen tekee (eli toinen kämppä tai molemmat myyty)
eli pitäisi vissiin vähän eri aikaan myydä asunnot ja se mietitytti, että miten pankki suhtautuu, jos kuittaan oman velkani ja pidän rahojani jonkun aikaa jossain tilillä (kunnes se asunto löytyy) ja myydään pois se toinenkin asunto.
Ajattelin kyllä, että on kai näitä ennenkin tehty ja jos se olis kovin kallista/hankalaa, ei kukaan ostaisi ikinä omaa yksinään...
Yritin jostain lainaehdoista lukea ja siellä oli vaan joku ukaasi, että maksettavaa tulee joka tapauksessa, jos jäljellä oleva laina maksetaan pois esim. kerralla.
Mutta kiitos vastauksista ja lisää vaan tarkennusta, jos jotain tulee mieleen!
t. ap
Kannattaa varata pankkiin aika, jotta saatte tietää, mikä on mahdollista. Laina-ehdoissa on ne "perusukaasit" mm. lainan ennen aikaisen takaisinmaksuun liittyen, mutta en kyllä tiedä, että niitä koskaan olisi peritty (toki mm. kiinteäkorkoiset lainan ym voivat tehdä poikkeuksen). Ja vaikka joku tuttunnekin olisi joskus ollut vastaavassa tilanteessa ei kannata luottaa, että asia menee teillä samoin. Mahdollisuuksiin vaikuttavat niin paljon nykyiset lainamääränne, asuntojen arvot, työtilanne, tulotaso, nykyisten lainojen hoito ym. Ja pankissa käytyänne asia vaikuttaa teistä varmasti jo todellisemmalta, sillä kyllä tällaisia tilanteita on hoidettu/hoidetaan hyvinkin usein. Mutta kannattaa tosiaan ehdottomasti etukäteen sopia asioista, sillä sopivan asunnon löydyttyä teillä on sitten jo kaikki sovittuna:)
t:se sama pankkilainen kuin aiemmin
eli kun ostatte uuden asunnon niin otatte täysin uuden lainan. Vanhat lainat mitätöidään samalla kun myytte nykyiset asunnot eli kaupan teon hetkellä pankki ottaa ns. omat pois eli maksamattoman lainanmäärän sekä kyseisen kuukauden koron (maksupäivään asti laskettuna).
Ennen kun ostatte uuden asunnon niin sovitte pankin kanssa uuden lainan ottamisesta ja sen ehdoista. Ehdot voivat poiketa vanhoista lainoista eli ovat joko paremmat tai huonommat riippuen mikä on taso nyt ja mitä taso oli silloin kun otitte aiemmat lainat.
Mitään ns. sakkoa ei tule. Vaan laina loppuu kun asunto myydään ja pankki saa lainarahat.