Minkä ikäiselle tyttärellesi aloit kerätä kapioita?
Kommentit (24)
eiköhän se riitä, että pyytää vaikka ylppärilahjaksi/valmistujaislahjaksi. Tai voi esittää vaikka toivomuksen kummeille/isovanhemmille että keräisivät jotain mieluista sarjaa. Ehkä siis aikaisintaan joskus 15-v lähtien.
Kapioperinnehän kuuluu siihen aikaan, jossa tytär ikään kuin lähti kotoa "miehelään" eli ei useinkaan asunut yksin välissä. Sen sijaan toki on ihan järkevääkin varustaa jotain kotoa lähtevälle lapselle, kerätä astiasarjaa tms. mut eihän ne mitään kapioita ole.
Nyt on tyttö 2v ja on jo kolme tusinaa pellavaisia aluslakanoita ja päällyslakanoita. On pitsireunuksisia tyynyliinoja 5 tusinaa.
Pyyheliinoja vasta 2 tusinaa.
Keittiöpyyhkeitä sentään 4 tusinaa.
Kaikki tietysti itse viljellystä pellavasta, itse kudottu ja käsin ommeltu.
nyt tyttö kiltisti harjoittelee naisten taitoja ja osaa jo parsia ja pestä perheen miesten villasukat aivan itse.
eli kapiot =kotoa mukaan saatavat talouden pidossa hyödyllisest tavarat.
Sen sijaan toki on ihan järkevääkin varustaa jotain kotoa lähtevälle lapselle, kerätä astiasarjaa tms. mut eihän ne mitään kapioita ole.
kun lähtevät kotoa.
en kerää mitään, ostan sitten kerralla mitä haluavat
ennen mitään perheen perustamista.
Mun miehellä oli oikein kivat kapiot mm. arabian astiasto, pöytäliinoja ym.
nro 3, hei haloo.... ei pojille kerätä kapioita :)
pojalle myös.
Tyttö kerran jo niiden kapioden kanssa muuttikin, sitten toi tavarat takaisin+omat ostamansa ja jatkoi itse matkaa, nyt sitten on yksi huone ja kaksi vaatehuonetta täynnä niitä kapiota.
pitäiskö tytölle vielä tähän maailman aikaan kerätä kapioita, siis kapiothan on vaatevaroja (vaatteet. liinavaatteet ym, jotka morsian vei sitten uuten kotiinsa sulhasen luo.
Tässä ilmeisesti käsitetty astiastolla, mutta miten niin sekään mikään kapio on??? Ihan omaan käyttöön minulle on astiastoa ym. kerätty eikä miksikään viemiseksi sitten tulevan "isännän" taloon. Hei haloo eletään 2000-lukua!
kapio on just käyttökelpoinen sana kuvaaman tavaroita, jotka kerätään omaa kotia varten.
Kapiot ovat niitä vaatetavaroita, jotka morsian toi mukanaan uuteen kotiinsa. Moni tyttö teki suuren osan kapioistaan itse, ja hän alkoi valmistella niitä viimeistään rippikouluikäisenä. Sulhasesta ei yleensä tällöin ollut vielä tietoakaan, mutta sitä varmemmin sellaisen sai, mitä paremmat ja runsaammat olivat kapiot. Liina- ja pitovaatteita tehtiin usein koko tulevan elämän tarpeiksi, sillä naimisissa olevalla naisella harvoin aikaa enää sellaiseen liikeni.
Naimisiin menevä tytär sai kotoaan mukaansa myötäjäiset. Vaatetavaran lisäksi myötäjäisiin kuului usein lehmä, lammas, piironki, rukki ja muita henkilökohtaisia tarve-esineitä sirpistä kirveeseen ja virsikirjaan. Myötäjäiset olivat monesti myös tyttären perintöosa.
(kotus.fi)
kapio on sanana vanhahtava ja naisia alentava sukuspuolisyrjintäjohteinen sana, jota tulen välttämään viimeiseen asti!!!
ja ulottaa se nimenomaan myös poikiin.
kapio on sanana vanhahtava ja naisia alentava sukuspuolisyrjintäjohteinen sana, jota tulen välttämään viimeiseen asti!!!
... mutta koskaan en niitä kapioiksi tule kutsumaan.Tuo on ihan hölönpölöä että sanat muuttuu aikaansa kuvaaviksi, tässä tapauksessa se nyt ei vaan todellakaan ole niin. Enkä kenenkään tuttavani ole kuullut kapioista puhuvan kun lapsiansa laittavat maailmalle.
sekä pojalle että tytölle on alettu kerätä astiasarja ja vähän muutakin tuossa vähän reilut 10 v iässä. Itse asiassa tämä lähti siitä, kun poika sai usein lahjaksi ihan "mitä sattui", mistä ei välittänyt yhtään, ja tavarat sitten pyörivät laatikon pohjalla/kaapeissa. Järkevää poikaa harmitti, kun rahat olivat menneet "hukkaan".
Keksi sitten itse ehdottaa kummeille ym. muille lahjoja ostaville, että voisi ostaa jotain vaikka tulevaisuutta varten.
... mutta koskaan en niitä kapioiksi tule kutsumaan.Tuo on ihan hölönpölöä että sanat muuttuu aikaansa kuvaaviksi, tässä tapauksessa se nyt ei vaan todellakaan ole niin. Enkä kenenkään tuttavani ole kuullut kapioista puhuvan kun lapsiansa laittavat maailmalle.
Kapio liittyy vaan mielestäni niin tiukasti tyttölasten naittamiseen, että se on paitsi naurettava nyky-yhteiskunnassa, vielä naurettavampi kun sitä käytetään siinä yhteydessä, kun pojalle varustetaan tarvikkeita omaan kotiin. Mulla lienee oikeus mielipiteeseeni?
kapiokirstujakin myydään edelleen, pitäisikö niidenkin nimi muuttaa?
Kapio liittyy vaan mielestäni niin tiukasti tyttölasten naittamiseen, että se on paitsi naurettava nyky-yhteiskunnassa, vielä naurettavampi kun sitä käytetään siinä yhteydessä, kun pojalle varustetaan tarvikkeita omaan kotiin. Mulla lienee oikeus mielipiteeseeni?
Samaan tyyliin menee kuin itsellänikin: kotoa muuttaessa sain vanhempien vanhoja mutta hyväkuntoisia huonekaluja, astioita, liinavaatteita yms. ja lahjoina jonkun verran uusia sellaisissa mitä olin vailla.
ei vielä, tyttäret 14- ja 16-vuotiaita
tuskin alan keräämäänkään, miks ihmeessä?