Mökkipihasi
Onko luonnonmukaista metsää, kalliota, vähän villiintynyttäkin vai hyvinhoidettu puutarha rajattuine nurmikkoalueineen + muine ”lisukkeineen?”
Mikä miellyttää enemmän?
Paljonko olette valmiita satsaamaan rahallisesti mökkipihaanne?
Kommentit (10)
Kivikkoinen metsätontti eikä lainkaan nurmikkoa. Metsän puut etupäässä mäntyjä tai katajia, rannassa muutama koivu, pihlaja sekä tuomi. Jonkin verran kalliota sekä saunan edustalla luonnonhiekkaranta.
Meidän mökkipihassa on iso terassi ja muuten se on luonnonmukaista (toki hoidettua) lehtometsää, jsosa siis kasvaa heinikkoa, saniaisia, kieloja yms. Hoitaminen tarkoittaa, että sieltä poistetaan osa joka vuosi kasvavasta uudesta taimirisukosta. Lisäksi terassis ja uimarannan välinen alue on aika kulunutta, koska lapset juoksevat siinä koko ajan ja aikuisetkin kanniskelevat veneitä yms. Terassilla on kasvatuslaatikoita, joissa kasvaa yrttejä ja kesävihanneksia ja vaikka eläimet, jänikset ja kauriitkin juoksevat ja syövät kaikkialla muualla, terassille ne eivät yleensä tule, se on ihmisten alue.
Tämä on just sellainen yhdistelmä mitä haluan: on minun paikkani ja luonnon paikka lähellä toisiaan mutta molemmille on tilaa.
Meillä on sekä metsäisyyttä takapihalla ja tontin laitamilla( ja myös metsää piha-alueen ulkopuolella), mutta myös nurmialue etupihalla.
Mökkimme on niemen kärjessä, pihaa reunustavat koivut . Mökin pihassa on myös kirsikka- omena ja luumupuita, sekä pari mustaherukkapensasta.
Pelto. Mökki on keskellä peltosarkaa, saarekkeessa jossa kuusia. Ei ainutta istutusta tule sinne, pottupenkin ja muutaman ojanreunan viinimarjapensaan lisäksi. Pensaat istutettu niin ilmavasti että ajoleikkurilla pääsee kiertämään molemmin puolin ympäri.
Jos jotain istuttaisin niin niittykukkasiemeniä ripottelisin. Rakastan ojanreunan luonnonkukkia, ne jätetään jotain 5 metrin leveydeltä niittämättä ja kasvavat pietaryrttiä, kuminaa, horsmaa yms mitä nyt niityllä kasvaa
Luonnontilaista metsää ja rantalehtoa. Koitetaan kävellä vain polkuja pitkin ettei sammalikko vahingoitu. Ihan mökin nurkille olen koittanut jotain istuttaa, raparperia yms.
Iso nurmikenttä, koivuja, omenapuita, loiva rinne, hiekkaranta. Nurmikkoa hoitaa mökkitalkkari. En ole jyrkkien kallioiden tai havumetsien ystävä, ymmärrän, että joku muu voi olla.
Pihassa on kasvimaa tomaateille ja meloneille, viiniköynnöksiä, kirsikka, päärynä, viikuna, nektariini ja sitruunapuu. Paljon ruusuja. Takapihalla muutama pähkinäpuu. Nurmikkoa liikaa. Uima-allas
Karu, kivinen saari Saimaan vesistöalueella. Kokonaan oma.
Enimmäkseen ihan metsäpohjaa, ei tartte kuin joskus isompia oksia kerätä. Pieni piha-alue kylvetty apilalle, ei tarvitse leikata ikinä.
Luonnontilaista (no ei ihan, karsitaan kyllä risukkoa) kangasmetsää. Mulla on kotona hoidettu piha, mökille en halua sellaista. Ihanaa, kun voi aamupuuroon kerätä mustikat pihalta ja syksyllä poimia sienikastikkeeseen tatit.
Kangasmaasto luonnontilassa.