Mielipide äitiyspakkauksen eteenpäin myymisestä?
Tuli mieleen, kun törmäsin Instagramissa kolmiokuudelle tiliin. Tili keskittyy siis säästämiseen ja hän odottaa lasta, josta meinaa ottaa äitiyspakkauksen, mutta myydä sen 280e:lla eteenpäin. Joo ihan hyvä säästövinkki, mutta omaan korvaan kuulostaa kyllä aika rottamaiselta. Mielipiteitä?
Kommentit (9)
Kaikilla äideillä sama mahdollisuus, joten jos jaksaa sen vaivan nähdä niin antaa myydä.
Itse olen laiska ja otan Kelan tarjoaman äitiysrahan 170e. Esikoiselle otin paketin, mutta samat tavarat menee aina hyvin seuraaville, joten ei tarvetta enää pakkaukselle.
Itsekin myin suurimman osan äitiyspakkauksen tuotteista kun mulla oli pienellä ikäerolla syntyneet lapset ja kumpikin käytti niitä.
Tietää siis äitiyspakkauksen rahallisen arvon, mutta haluaa maksimoida voitot tällä myymisellä. Kuulemma paljon kiinnostuneita ostajia esim ulkomailla asuvat suomalaiset, ketkä ei enää kuulu Kelan etuuksien piiriin.
Koko maan mittakaavassa aika pieni asia, mutta ehkä en somessa huutelisi noita myyntisuunnitelmia.
No onhan tuo aika kallista myydä melkein uuden hinnalla eteenpäin. Oletan, että paketin arvo on jotain 300€. Tuskin kukaan suostuu ostamaan, jos ilmaiseksi saa samanlaisen.
Arvo n. 170 e,pikkasen ylihintaa meinaa pyytää.
Vierailija kirjoitti:
Arvo n. 170 e,pikkasen ylihintaa meinaa pyytää.
Pakkaus tai 170€. Pakkauksen tavaroiden ovh on suurempi.
Ja ulkomailla asuvathan niitä ostaa. Luulis että raskaana ollessa olis muutakin puuhaa kun roudata pakettia postiin ja takas, mä ainakaan viitsisi nähdä vaivaa.
Vastaappa sille että järjetön juttu. Jos ei pakkausta ota,siitä saa rahaa.
Ei ehkä 280 mutta rahaa kuitenkin.
Kuka hullu ostaa äitiyspakkauksen...