Olenko ruma, jos olen valokuvissa ruma?
Mua jostain syystä on sanottu jopa kauniiksi, oman mieheni mielestä olen luonnollisesti erittäin kaunis, mutta olen kyllä kuullut sitä muiltakin.
Mutta kaikki kuvat minusta ovat aivan hirveitä. Olen isonenäinen, vaaleakulmakarvainen ja punakka. Näytän aivan Jaajolta kuvissa. Hän on siis ihan kivannäköinen mies, ei siis millään pahalla, mutta minä olen alle kolmekymppinen nainen.
Kommentit (43)
Joo, en ole somessakaan kun en halua kuviani sinne näytille, hyi. Ap
Olen miettinyt samaa itsestäni.
Lisäksi en varmaan nää omaa isouttani peilistä, kun näytän kuvissa ihan hirveältä muodottamalta möykyltä, mutta peilistä "kurvikkaalta", jopa hoikalta.
Sitten kun katsoo muita tuttuja ihmisiä kuvista, niin kyllä ne vaan samalta näyttää miltä livenäkin.
Minua on joskus yritetty lohduttaa sillä, että kameran laatu, valaistus ja salama vaikuttaa myös. Ja että kuvahan ei ole kolmiulotteinen ja saattaa napata just jonkun tyhmän ilmeen.
Toivoisin etten näytä livenä siltä miltä kuvissa :F
Vierailija kirjoitti:
Joo, en ole somessakaan kun en halua kuviani sinne näytille, hyi. Ap
Ihana olet, oma itsesi!
Itsehän olen tehokkaasti vältellyt kameroita viime vuodet, mutta nyt oli pakko ottaa kuvia yhteen tarkoitukseen. Eikä voi muuta sanoa kuin hyi helvetti!!! :( :( :(
Ihan järkyttävä näky, mutta melkein järkyttävämpää on, miten paljon peilikuva ja oma silmä vääristävät todellisuutta. Jos kärsisin paniikkihäiriöstä, olisin varmaan saanut kohtauksen noiden kuvien takia. Tosi ankeaa.
Luonnossa on parempi näyttääkin paremmalta kuin kuvissa. Tuttuni näyttää puolestaan kuvissa erittäin nätiltä, luonnossa on suorastaan ruma.
Et ole ruma. Et vain ole kuvauksellinen. Sinulta puuttuu fotouksellisuus, eli ns. "kamerasäteily".
Itse näytän joka toisessa peilissä rumalta ja joka toisessa komealta. Kuvissa sama juttu, ruma, komea, ruma... Joku on joskus sanonut että enkö oikeasti tajua että olen komea. Noo niin... Mikä lienee sitten totuus, persjalakanen tavis.
Ei kun sää oot loman tarpeessa🌴🌳🍀
Kokeilkaa katsoa peilin kautta niitä valokuvia, jos yhä näyttää rumalta, on vika kameran ja naaman yhteensovittamisessa. Jos näyttää paremmalta, on vika tottumuksesta peilikuvaan.
Oma nenä on lievästi leveä ja pyöreä ja kuvissa tämä korostuu jonkun kameraominaisuuden takia.
On ihmisiä joista saa otettua erittäin monenlaisia kuvia. Tiedän, koska olen valokuvannut niin paljon.
Joen ap, ei hätää.
Vierailija kirjoitti:
Oma nenä on lievästi leveä ja pyöreä ja kuvissa tämä korostuu jonkun kameraominaisuuden takia.
Puhelimissa on laajakulmaobjektiivi ja se suurentaa lähempänä olevia kohtia ja pienentää kauempana olevia. Lievä tele on paras muotokuviin.
Minä olen tasapuolisesti ruma kuvissa ja peilissä.
Minä myös Jaajon näköinen ja ikäinenkin nainen, mutta tiedän, että olen oikeasti aika ruma. Iän myötä rumuus on lisääntynyt, koska tietyt rumat kasvonpiirteet voimistuu, kuten nenä. Kotona peilistä itseään katsoessa rumuus ei samalla tavalla hyökkää esiin kuin valokuvissa ja kirkkaissa valoissa esim työpaikalla. Jos haluat hyvän valokuvan itsestäsi, käy meikissä ja ammattivalokuvaajalla. Hyvä meikki saa rumastakin paremman näköisen.
Meikkaaminen on huijausta. Ilman meikkiä ne jätkätkin kuvansa ottaa.
Olen ratkaissut asian niin että käännän kuvat sovelluksessa peilikuviksi, ja johan näyttää paremmalta.
Se ilme, mikä sattuu ottohetkellä olemaan ei välttämättä ole paras puoli
Tämä sama mulla. Itse asiassa minusta ei edes ole olemassa kuvia viimeisen 10 vuoden ajalta, koska en suostu kuvattavaksi. Olen omasta mielestäni aivan kauhean näköinen valokuvissa. Mutta on niin outoa, että peilissä en näytä ollenkaan samalta kuin kameran ottamissa kuvissa.