Olen opiskelija mutta syön kallista ruokaa
Otsikko kertoo kaiken. Olen opiskelija, asun asumisoikeusasunnossa ja teen rutkasti töitä. Olen yksinhuoltajaperheeseen syntynyt, köyhistä lähtökohdista oleva nuori. Olen saanut myös vauvan 19- vuotiaana. Lukion aikoinaan alaikäisenä rahaongelmien takia lopettanut. Lainaa olen ottanut. Opiskelija, mikä on sinun tekosyy valittaa? Tällä hetkellä, opintotuella, perheelle syö laadukasta kotimaista ruokaa kuten naudan sisäfilettä, lohta ja kanaa.
Kommentit (3)
Aloituksen pointti oli siis kumota hieman jatkuvaa hämmästelyä siitä kuinka vaikeaa opiskelijoilla on. Minusta asiat ovat oikein hyvin mikäli näkee vaivaa. Kanaa saa tosiaan kaikista marketeista. Tietysti mitä ostaa on itsestä kiinni.
Ap
Ja vielä lisäten edelliseen kommenttiini.. Oma kiitollisuuteni Suomen sosiaalitukiin on kasvanut näiden vaikeiden aikojen kuten tämän Ukrainan sodan aikana. Joskus tuntuu etuoikeutetulta pohtia, mitä merkkiä ostaa, kun jossain mietitään miten saa elää.
En ymmärrä aloituksen pointtia, mutta mistä löydät kanaa?