Miten usein puhdistat keittiön astioiden kuivauskaapin ritilähyllyt?
Tänään putsailin itse ne pitkästä aikaa.
Onhan se oma hommansa, mutta nyt on kaapin ritilät ja seinämät valkoisen puhtaat.
Kummasti kertyy niihin ritilöihin likaa.
Parhaimmat putsaustarvikkeet ovat mm. ihmesieni, karheapintainen sieni, Vaasan poresaippua ja sitten vaan putsailemaan!
Kommentit (5)
Juurikin kahvipannun ja suodatinosan alla olevalle ritiläosaan kertyy ajan kanssa kellertävähköä likaa, koska monikaan ei ihan joka kerta viitsi pestä astianpesuaineella ja harjalla kahvipannua ja niitä eri osia, huuhtelu vedellä ei riitä. Kuivauskaapin takaseinämään kertyy myös paistinpannuista ja kattiloista jälkiä ajan kanssa, koska ne nojailee ritilän takana olevan kaapin sisäseinämään.
Ap. jatkaa...Meillä kyllä käytetään myös astiakuivauskaappia, vaikka onkin astianpesukone. Kaikkia astioita ei aina viitsi hillota pesukoneeseen odottamaan seuraavaa konepesua, vaan käsin tiskaamalla usein tulee pestyä kattiloita ja paistinpannuja sekä leivontakulhoja jne. Lasinen kahvinkeittopannu ja suodatintötterö ja kansi tulee pestyä käsin harjan kanssa aina.
Jos ette kuivauskaappia käytä, niin onko teillä sitten tiskipöydän päällä sellainen jenkki/britti-mallinen erillinen tiskien kuivausteline?
Tiesittekö, että astiain kuivauskaappi on suomalainen innovaatiokeksintö?
Vierailija kirjoitti:
Jos ette kuivauskaappia käytä, niin onko teillä sitten tiskipöydän päällä sellainen jenkki/britti-mallinen erillinen tiskien kuivausteline?
Tiesittekö, että astiain kuivauskaappi on suomalainen innovaatiokeksintö?
Sen harvan kerran kun joudun jotain käsin tiskaamaan, laitan pienen froteepyyhkeen pöydälle ja astiat sen päälle. Kuivaan astiat astiapyyhkeellä ja laitan samantien kaappiin. Kuivauskaappia ei ole ollut 22 vuoteen.
Silloin kun sellaiset oli niin en muista että olisin niitä sen kummemmin putsannut. Eipä siellä mitään koskaan kuivattukaan, oli sekalaisen sälän hautausmaana.