"Ethän tuo ole edes synnyttäny"
Noin tokaisi mies kaverilleni, joka sanoi miehelle että "miten kehtaat hammaslääkäristä ja puudutuspiikistä valittaa kun eukkos on tehnyt teille lapsen".
Viikko sitten tehtiin eteisistukan vuoksi sektio. Kylläpä tuli todella paha mieli, ei tääkään mitään ruusuilla tanssimista ole. On aivan eri asia väheksyä itseään kuin että muut väheksyy minua. (Olen kyllä itse sanonut kaikille, että helppoohan tämä oli kun ei tarvinnu mitää ite tehdä.)
:(
Kommentit (10)
Ja otsikon piti olla " eihän tuo ole edes..."
No jospas miehes ajatteli että on ok sanoa noin kun itsekin samansuuntaista olet sanonut.
Ei mun synnytykset ainakaan oo niin älyttömästi sattunut. Mielummin mä otin muutaman tunnin kivut kuin leikkauksesta toipumisen. Mut mä kai oon päässy helpolla niin en mistään mitään tiiä.
Turha valittaa mistään. Jollain on kuitenkin sattunut enemmän joskus jossain. Niin.
MInulla on viisi lasta, joista neljä syntyi alateitse ja yksi sektiolla ja kyllä minä ainakin omasta mielestäni olen viidesti synnyttänyt.
Se hiivatin sektio oli kaikkein kovin kokemus. keskimmäisistä synnytyksistä toivuin vuorokaudessa ihan normikuntoon, mutta sektiosta selviäminen kaikkine kotkotuksineen edes jotakuinkin vei kuukauden.
Itse ajattelen, että sektio vastaa suunnilleen niitä neljää alatiesynnytystä, jotka eivät kivunlievityksen ansiosta tuntuneet miltään kuin tunnin pari.
Ja ukot nyt ei synnytyksistä voi aikuisten oikeasti tietää yhtään mitään, eivätkä tiedäkään vaikka kuinka lukevat synnytyssalissa tekniikan maailmaa, kun muija on heidät sinne avukseen kärttänyt.
Aamen.
vaikken mitään kauhutarinaa pystykään kertomaan. Lisämausteena oli vielä kohtuvaltimoitten embolisaatio ja dreenit yms. Ja aika kauanhan tässä joutuu vatsaansa varomaan.
Nyt ihan itkettää, tosin olen aika vasy ja kuumetta on 38,7 varmaankin rintatulehduksen vuoksi.
sektion olevan "ikävämpi"tapa synnyttää.
Ainankin toipuminen ym kestää.
Kovaa hommaahan se on alateitsekin,mutta kun siitä selvis ihana oli mennä melkein heti suihkuun eikä mitään haavoja missään eikä kipuja.
vastasi samalla mitalla. Mä en ymmärrä naisia, jotka ystävättäresi tavoin vetoavat joka asiassa synnytykseen ikään kuin se olisi jokin mahtiteko.
mahtiteko. Siinä ovat elämä ja kuolema niin liki toisiaan, että itku pääsi kun se tajusin.
Ihan turha vähätellä synnytyksiä. Niin ihmeellinen kokemus minusta, että siitä riittää pohtimista, keskustelemista ja muistelemista vuosiksi.
Minunkaan mielestäni sillä ei kuitenkaan voi kerskua, koska lopputulos on paljolti muusta kuin itsestä ja omasta erinomaisuudesta kiinni.
ja mua väheksyen. itse en osallistunut sanavaihtoon milläään tavalla. ilmeisesti miehen mielestä en sit ole tehnyt mitään. eri asia jos naisten kesken vertaillaan ja minä sanon itse, että pääsin tosi helpolla.
se valittavan ukon eukkokin on synnyttäny.