Hallitus tulee kertomaan työllisyystoimista klo 16:15
Kommentit (8)
5100 uutta työllistä ja hinta on 110 miljoonaa??!? Melko kallista ja todelliseen tarpeeseen nähden melkoista näpertelyä.
Verot huomioon ottaen ne voisi arpoa työttömien joukosta 5100 henkeä, jakaa rahan noille verojen yms. maksujen jälkeisenä nettopalkkana ja nää voisi kutsua itseään työllistyneiksi vuoden ajan. Sitten onkin sopivasti vaalit ja ongelma on seuraavan hallituksen ongelma.
Vierailija kirjoitti:
Mua kiinnostaa tuo opiskelu. Se on maailman typerintä ettei työtön saa opiskella ja siten parantaa mahdollisuuksiaan työllistyä.
Jossain luki että tuokin kohdistetaan vähemmän koulutettuihin ja että pidemmälle koulutettujen opiskelua työttöminä tehdään jopa hankalammaksi. Mutta se oli muutama päivä sitten, en tiedä lopullista tulosta.
Tuleeko se pakkohaku työttömille? 🤔
Tältä näyttää kun käytetään 110 miljoonaa käsienheilutteluun jonka ei ole tarkoituskaan tehdä mitään.
Oikeasti suomesta puuttuu työpaikkoja, siis palkkaa maksavia. Kumma kyllä yksikään noista työttömyydestä tai työvoimapulasta jauhavasta lausuntoautomaatti-ekonomistista ei ole tuota saanut ääneen sanottua.
Kyllä taas söpötetään ja söpötetään kuinka työllisyys työllisyys työllisyyyyyyys täytyy saada kuntoon ja valtiontalous kuntoon.
MITÄPÄ JOS HERRAT JA ROUVAT VALTIONVIROISSA ALENTAISIVAT ETUJAAN JA PALKKOJAAN, SE VOITAISIIN SAADAKIN TASAPAINOON!!!!! Onko pakko maksaa Italiaan ym miljardeja ja kehitysapuun kun niitä hoivattavia rajan yli tänne silti otetaan elätettäväksi????
Mutta eiiiiiih, kun rangaistaan meitä kaikista köyhimpiä ja työttömiä. Joillain työmillä se työllistyminen EI johdu itsestä. Se johtuu työnantajien vaatimuksien nousust ja palkanmaksuhaluttomuudesta! Mitäpä jos valtiojohto joskus heräisi laittamaan sanktioita firmoille kun eivät palkkaa!!!'
Mutta eiiih, mitä tehtiin koronarahojenkin kanssa!!! MARIN jakeli sitä joka kummin kaimalle ja yrityksille jotka oli jo menneet konkkaan!!!!'
On meillä taas jälleen kerran älyvapain hallitus! He padkapiittaa tavallisesta kansasta kunhan oma 6000€ palkka juoksee ja edut!
Mua kiinnostaa tuo opiskelu. Se on maailman typerintä ettei työtön saa opiskella ja siten parantaa mahdollisuuksiaan työllistyä.