En osaa laihduttaa
Tiedän, että kuluta enemmän kuin syöt, syö kasviksia jne. mutta en siis oikeasti vain osaa laihduttaa.
Olen tehnyt jo paljon muutoksia, esimerkiksi vaihtanut pastat täysjyviin ja kinkkukiusaukseen laitan vaikkapa herne-maissi-paprikan sekaan. Paljon tällaisia pikku muutoksia. Herkkuja en ole ostanut aikoihin, ei ole tehnyt oikeastaan edes mieli. Silti en vain laihdu, tuntuu että päinvastoin. BMI minulla on noin 30, ei siis vielä aivan kauhean korkea, mutta rasva kertyy vatsaan ja huomaan, kuinka läskiä on alavatsassa, tulee "laihempi kohta" ja uusi läskimöllykkä ylävatsalla. Suvussa on paljon diabetesta ja verenpainetta, tahdon siis tehdä jotain nyt, ennen kuin sairastun.
Miten oikeasti opin laihduttamaan? Oletteko ostaneet jotain nettivalmennusta syömiseen? Tarvitsisin varmaan selkeät ohjeet, joissa sanotaan kohta kohdalta mitä syödä milloinkin ja kuinka paljon.
Kommentit (8)
Tsekkaa 8viikkoa.fi valmennus, siinä on selkeät ohjeet!
Vaihda pienempään ruokalautaseen, äläkä ota lisää.
Alat syömään 3 tunnin välein niin laihdut.
Tapoja on monia, itse syön 3 tunnin välein ja liikun silloin tällöin jotta paino pysyy kunnossa. Mulla on muutama tuttu jotka ovat kokeilleet eri diettejä niitä näitä, jotkut toimii jotkut ei.
Tätä ovat suositelleet :) kannattaa lukea ja tutustua. Tsemppiä kovasti!
Täysjyväpastan syöminen ja ainesosien lisääminen ruokavalioon ei laihduta ketään.
Sun pitää vähentää syömistä reilusti, siis oikeasti tosi tuntuvasti. Nyt olet ehkä juuri ja juuri lopettanut lihomisen, mutta mitkään pikku kikkailut eivät riitä tuomaan riittävää kalorivajetta laihtumiseen.
Minäkin suosittelen 8viikkoa.fi-valmennusta. Tiputin sillä kympin kahdessa kuukaudessa, lähtopainoindeksi oli 23.
Jos et laihdu, niin syöt liikaa. Oletko edes kokeillut annoskoon pienentämistä?
Kannattaa seurata niitä omia kalorimääriä. Esim. Sulamo antaa näkemystä siitä, paljonko oma kulutuksesi on ja kuinka paljon energiaa päivän aikana syömistä ruoista kertyy.
Annoskokoja kannattaa myös tarkastella rehellisesti. Yksi kauhallinen lisää ei paljon näy lautasella, mutta tuntuu pidemmän päälle vyötäröllä.
Hyvä tietenkin, jos valitset terveellisempiä vaihtoehtoja, mutta ei täysjyväpastalla vielä laihtumaan pääse, jos kalorimäärät pysyy samoina.
Jos on varaa suosittelen personaltraineria. Maksaahan se toki, mutta tuttavani sai sillä projektinsa käyntiin ja laihtunut jo päälle 20 kiloa.