Onko sellaista sivustoa, jossa listataan maita sen suhteen miten helppo on elää epäsosiaalista elämää muiden kustannuksella?
Eli missä on esimerkiksi lievimmät rangaistukset rikoksista. Parhaat tuet elämiseen ilman työntekoa. Viranomaisilla pienimmät mahdollisuudet napata etuisuuksien ym. väärinkäyttäjät. Helpoin pyörittää pimeää bisnestä ja kiertää työnantajan velvoitteita. Helpointa pysyä maassa ja jatkaa elämistä jopa tukia edelleen saaden, vaikka ei olisi perusteita maassaoloon. Parhaat mahdollisuudet venyttää ja pitkittää oikeusprosesseja em. aiheessa.
Kommentit (4)
Suomi kuulostaa ap:n ihanne valtiolta.
Vierailija kirjoitti:
Suomi kuulostaa ap:n ihanne valtiolta.
Pieni huntsi on, ettei se vaihtamalla parane.
Sinisilmäisyys korreloi aika hyvin tämän kanssa.
Mitä mustemmat silmät, sitä ankarammat rangaistukset, mitä sinisimmiksi ne muuttuvat, sitä hulvattomampaa on meno.
Pakkasen kanssa myös yhteneväisyyksiä.
Lämmin ilmasto, suvaitsemattomampi ja omista eduistaan kiinni pitävä kansa, mitä enemmän pakkasta, sitä vähemmän ajatellaan omaa etua.
Voisi muuten olla ihan tutkimuksen paikka, miksi Pohjoisessa ajatellaan vieraat ensin ja omille sitten jos tarjottavaa jää.
Suomi, Ruotsi, Norja